ABD’de silahlı ölüm oranları giderek artıyor

0

ABD’de Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yayınlanan bir rapora göre 1990’ların sonlarından itibaren durağan olarak seyreden silahlı ölüm oranları 2015 yılından itibaren tekrar artmaya başladı. 2016 yılında her yüz bin kişiden 12’si silahla vurularak hayatını kaybetti. Silahla intihar edenlerin sayısında da son 10 yılda ciddi artışlar mevcut

Cuma Tekin – Forum USA

1990’ların başlarında ABD’de her yüz bin kişiden yaklaşık 15’i silahla vurularak hayatını kaybederken, 1990’ların sonlarına gelindiğinde bu oran düşerek her yüz binde 10 seviyelerine geriledi. 90’ların sonlarından 2014 yılına kadar durağan olarak seyreden bu oran 2015 yılından itibaren tekrar artmaya başladı. 2014 yılında her yüz bin kişiden 10’u silahlı saldırı nedeniyle hayatını kaybederken, 2015 yılına gelindiğinde bu oran yüz binde 11’e, 2016’ya gelindiğinde ise yüz binde 12’ye yükseldi.

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) verilerine göre 2011-2014 yılları arasında yıllık ortalama 33 bin 500 kişi silahla vurularak hayatını kaybederken, 2015 yılına gelindiğinde bu sayı 36 bine yükseldi. 2016 yılında ise 38 binden fazla kişi silaha bağlı nedenlerle hayatlarına veda etti.

Silahlı ölümlerin yaklaşık üçte ikisini intihar oluşturuyor

ABD’de silahlı ölümlerinin yaklaşık üçte ikisini son 10 yıldır büyük oranda artış gösteren intihar oluşturuyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada son yıllarda kendini vurarak intihar edenlerin sayısının arttığı belirtilirken, 2015 yılına kadar silahlı ölüm oranlarının durağan seyretmesinin nedeni olarak cinayetlerde meydana gelen kısa süreli azalma görülüyor.

2015 yılından sonra silahlı cinayet ve intiharlarda meydana gelen artışlar devam ederek ilerliyor. Amerikan Kamu Sağlığı Derneği tarafından 2016 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre de silah sahibi olmak ile silahlı intiharlar arasında güçlü bir bağ bulunuyor.

Cinayet oranlarındaki düşme eğilimi de tersine döndü

Son veriler cinayet oranlarının artık düşmediğini, 2015 yılından itibaren artarak devam ettiğini gözler önüne seriyor. Son iki yılda Amerika’da ulusal istatistikleri yükseltmeye yetecek oranda cinayet işlendi. FBI verilerine göre de ABD’de meydana gelen silahlı cinayetlerin sayısı 2015 yılında yaklaşık 9 bin 600 iken 2016’ya gelindiğinde bu sayı 11 bine yükseldi. Chicago eyaletinde işlenen cinayetlerde görülen artış ise istatistikleri etkileyen faktörlerin başında geliyor. 2015 yılında 480 kişinin silahla vurularak katledildiği Chicago eyaletinde 2016 yılına gelindiğinde bu sayı 762’ye yükseldi.

Toplu cinayetler kritik bir halk sağlığı sorunu olarak görüyor

Amerikan Hekimler Birliği (ACP) toplu cinayetleri kritik bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriyor. 1 Ekim’de Las Vegas müzik festivalinde 59 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı toplu cinayetlerden biri işlendi. Bu olayın ardından 5 Kasım’da da Teksas’ta bir kiliseye ateş açılarak 27 kişi toplu olarak katledildi. Silah şiddetine karşı ABD politikalarının eksikliğini belirten Amerikan Hekimler Birliği, ateşli silahlardan dolayı diğer ülkelere oranla daha fazla yaralanma ve ölüm oranına sahip olduklarına dikkat çekiyor. Ayrıca Birlik, Kongre’nin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini ifade ediyor. Amerikan Pediatri Akademisi de Teksas’ın katliamından sonra silahlı cinayetler konusunda bir bildiri yayınlayarak silah şiddetinin Amerika’da ölümcül bir salgın olarak kök salmaya başladığına dikkat çekmişti.

CEVAP VER