ABD’deki Diyanet’e bağlı camilerde “Ödüllü Siyer Yarışması” yapıldı

0

Diyanet Center of America tarafından Hz. Muhammed’in hayatını gelecek nesillere öğretmek için düzenlenen “Ödüllü Siyer Yarışması” gerçekleşti. ABD genelindeki Diyanet camilerinde 407 çocuğun katıldığı, sınav şeklinde gerçekleşen yarışmanın kazananlarına 16 Aralık’ta DCA’deki programda ödülleri takdim edilecek

Işınsu KAYGUSUZ

ABD genelinde 9-12 yaş grubu yaklaşık 407 çocuğun hazırlandığı “Ödüllü Siyer Yarışması” gerçekleşti. Diyanet Center of America’nın düzenlediği yarışmaya Amerika’da Diyanet’e bağlı hizmet veren camilerdeki hafta sonu kurslarına devam eden öğrencilerin yanı sıra ABD’de yaşayan diğer Müslüman topluluklardan çocuklar da katıldı.

Yarışma, 40 soruluk sınav şeklinde gerçekleşti. Yaklaşık 1 aydır “Learning About My Prophet” isimli siyer kitabını okuyarak ve camilerdeki kurslara devam ederek sınava hazırlanan öğrencilere, ağırlıklı olarak Hz.Muhammed’in hayatıyla ilgili sorular yöneltildi. Bazı önemli din kültürü bilgileri de sorular arasında yer aldı.

Diyanet Center of America’da 138 öğrencinin katıldığı yarışmaya, en yoğun ikinci katılım 43 öğrenci ile New Jersey eyaletinin Paterson şehrindeki Diyanet Mevlana Camisi’nde gerçekleşti. New Hawen Diyanet Camii 42, Rochester Türk Cemiyeti Camii 25, Dayton Osman Gazi Camii 24, Delaware Diyanet Camii 24, Long Island Diyanet Mevlana Camii 23 ve West Springfield Ahıska Türkleri Diyanet Camii 20 öğrenciyle sınava en çok ilginin gösterildiği diğer camiler oldu.

Veliler kültürel konularda da yarışma istiyor

Paterson Diyanet Mevlana Camii Hocası Muhammet Gündoğdu, “Çocuklarımız, çok heyecanlıydı. Yarışmaya 16 eyalet ve 29 bölgede toplam 407 çocuğumuz katıldı. Bu yarışma ‘hayırda yarış’ adına güzel bir örnekti, ABD’de ilkti ve çok ilgi gördü. Özellikle velilerimizden çok önemli dönüşler aldık. Velilerimiz İslam dini, tarih, Türkçe dil bilgisi gibi konularda da ödüllü yarışmaların düzenlenmesini istiyor” diye konuştu.

Paterson’daki çocukları yarışmaya hazırlayan Mevlana Camii Din Görevlisi Rabia Gündoğdu da çocuklar kadar velilerin yarışmaya olan ilgisine çok sevindiklerini dile getirerek, benzer etkinliklerin devamının gelmesi yönünde velilerden çok sayıda talep aldıklarını belirtti.

Paterson Mevlana Diyanet Camisi’ndeki yarışmaya iki çocuğunu getiren velilerden Yasemin Orta, “Dinimiz gibi kendi kültürel değerlerimizi de gurbette çocuklarımıza yaşatmaya çalışıyoruz. Bu güzel bir adımdı. Şimdi biz veliler olarak aynı şekilde İslam dini, Türk tarihi, Türkçe dil bilgisi gibi; kültürümüzün temellerini çocuklarımıza öğretebileceğimiz, onları teşvik edebileceğimiz etkinlikleri yetkililerden istiyoruz” diye konuştu.

 

Bir öğrencinin yarışmaya hazırlanırken çalıştığı “Learning About My Prophet” kitabı elinde uyuya kaldığı fotoğrafı paylaşan New Haven Diyanet Camii Din Görevlisi Hilal Monis, “Öğrencilerimiz bu yarışma sayesinde gece gündüz demeden Peygamber Efendimizin hayatını okuyup; onunla hayat buldular” dedi.

Yarışmanın sonuçları 16 Aralık Cumartesi günü Diyanet Certer of America’da törenle açıklanacak. Siyer yarışmasının sonuçlarına göre; üçüncüye Smartwatch ve 100 dolar, ikinciye kamera ve 200 dolar ve birinciye de tablet bilgisalar ve 300 dolar ödül verileceği belirtildi.

 

 

CEVAP VER