ABD’deki en kısa mesafeli uçuşu 16 dakika ile United Airlines gerçekleştirecek

0

United Airlines’ın Santa Rosa’dan San Francisco’ya başlatacağını duyurduğu uçuşun havada kalma süresi sadece 16 dakika olacak ve ABD’nin en kısa mesafeli uçuş seferi olacak.

Hakan BAŞPINAR – Forum USA

ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden United Airlines, uçuş mesafesi yaklaşık olarak 100 km olan Sonoma Country (Santa Rosa) – San Francisco seferini haftada 3 kez gerçekleştirmeyi planlıyor. Chicago merkezli Havayolu şirketi, havada 16 dakika sürecek uçuşu için toplamda 45 dakikalık bir seyahat süresi öngörmekte. 425’ten fazla şarap imalathanesinin bulunduğu Sonoma Country ile San Francisco arasında karayolu ile ulaşım Golden Gate Köprüsü üzerinden yaklaşık 90 dakika sürüyor.

United Airlines’ın uçuşu, ABD’deki en kısa mesafeli uçuş olmasına rağmen dünyanın en kısa mesafeli 10 uçuşu arasında yer almamakta. Dünyanın en kısa mesafeli uçuşu yaklaşık 2,7 km’lik uçuş mesafesi ve 2 dakikalık uçuş süresi ile İskoçya merkezli Loganair havayolu şirketi tarafından Westray’deki Orkney Adaları ile Papa Westray arasında gerçekleştiriliyor. Havanın durumuna göre bu uçuş süresi 1 dakikaya kadar inebilmekte.

United, yaşadığı olumsuz olaylara rağmen yeni uçuş rotaları başlatıyor

United Airlines şirketi geçtiğimiz aylarda yolcularıyla; “overlooked” uygulaması nedeniyle uçaktaki fazla yolcuların uçaktan inmeyi reddetmesi sonucu bir yolcunun uçaktan zorla indirilmesi, Business Class’ta uçan bir yolcunun akrep tarafından ısırılması gibi tatsız olaylar yaşamıştı. Sosyal medyada bu olayların sıkça yer almasına ve müşterileri başta olmak üzere ABD vatandaşlarının sert tepki göstermesine karşın havayolu şirketi hazırlayıp uygulamaya koyduğu bir dizi yeni düzenleme ile yaşanan olumsuzlukları en aza indireceğini bildirmişti.

ABD’deki en kısa mesafeli ve ABD çıkışlı en uzun mesafeli direk uçuş, United’a ait

Şirketin başlatacağını duyurduğu bu yeni uçuş rotası ile ABD’deki en kısa mesafeli uçuş ve ABD çıkışlı en uzun mesafeli direk uçuş, United Airlines’a ait olacak. United Airlines, geçtiğimiz aylarda, Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX) ile Singapur Changi Havalimanı (SIN) arasında ABD çıkışlı en uzun mesafeli uçuş seferinin 27 Ekim 2017 tarihinde başlayacağını kendi web sitesinden duyurmuştu. Havayolu şirketi 8700 mil mesafelik bu uçuş için 17 saat 55 dakikalık uçuş süresi öngörmüştü.

United Airlines ayrıca bu ay içinde Avustralya’daki Sydney şehrinden Teksas eyaletinin Houston şehrine direk uçuş gerçekleştireceğini duyurmuştu. Yaklaşık 8600 mil mesafesi bulunan bu yeni rota,  Los Angeles – Singapur seferinden sonra United’ın gerçekleştireceği en uzun mesafeli ikinci uçuş olacak. Düzenlenecek olan bu çift tarifeli uçuşların süresi; Sydney’den Houston’a 15 saat 45 dakika ve Houston’dan Sydney’e 17 saat 30 dakika olarak hesaplanıyor.

Dünyanın en uzun mesafeli kesintisiz uçuşu Katar havayolları tarafından Katar ile Yeni Zellanda’nın Auckland şehri arasında gerçekleştiriliyor. 9000 milin üzerinde mesafeye sahip olan uçuş 16 saat 23 dakika sürüyor.

United Airlines, Chicago, Denver, Houston, Los Angeles, Newark, San Francisco ve Washington’daki merkezleri dahil olmak üzere dünyanın ABD’deki en kapsamlı rota ağına sahip havayolu şirketidir. 6 kıtada, 59 ülkede 149 havalimanına hizmet veren en kapsamlı uluslararası uçuş ağına sahip United Airlines şirketi, günde yaklaşık 4 bin 500 sefer düzenliyor. United Airlines ayrıca ABD içi 223 havaalanına hizmet veren en büyük iç hat uçuş ağına sahip, 2016 yılında United Airlines ve United Express, 143 milyondan fazla müşteriye hizmet vererek, 1,6 milyondan fazla uçuş gerçekleştirdi.

CEVAP VER