ABD’deki Müslümanlar ICNA-MAS Fuarı’nda buluştu 

0
ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ile Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ortaklığıyla bu yıl 42'ncisi düzenlenen fuarda bir araya geldi. Fuarda Amerika Diyanet Merkezi (DCA) de bir stand açtı. ( Hakan Çopur - Anadolu Ajansı )

ABD’de yaşayan on binlerce Müslüman’ı bir araya getiren, Kuzey Amerika İslam Camiası ile Müslüman Amerikan Cemiyeti ortaklığıyla organize edilen 3 günlük fuar başladı

ABD’de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ile Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ortaklığıyla bu yıl 42’ncisi düzenlenen fuarda bir araya geldi.

Maryland eyaletinde bulunan Baltimore Kongre Merkezi’ndeki fuara ülkenin ve dünyanın dört bir yanından on binlerce Müslüman katıldı.

ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ile Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ortaklığıyla bu yıl 42'ncisi düzenlenen fuarda bir araya geldi. Fuarın açılışında eski ICNA Başkanı Naim Beig bir konuşma yaptı. ( Hakan Çopur - Anadolu Ajansı )

Ana teması “Hazreti Musa, Hazreti İsa ve Hazreti Muhammed’in Kutsal Mesajı” olarak belirlenen fuarın açılışında konuşan ICNA Başkanı Cavid Sıddıki, organizasyonun Kuzey Amerikalı Müslümanların bir araya gelmesi için çok değerli fırsat olduğunu söyledi.

ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ile Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ortaklığıyla bu yıl 42'ncisi düzenlenen fuarda bir araya geldi. Fuarın açılışında ADAMS Center Başkanı İmam Macid bir konuşma yaptı. ( Hakan Çopur - Anadolu Ajansı )

Kuzey Amerika İslam Toplumu (ISNA) Başkanı Azhar Aziz de ABD’nin zor bir imtihandan geçtiğini ve Müslümanların ortak iradeyle güçlü durmaları gerektiğini belirtti.

“Müslümanlar, zor bir dönemden geçiyor” 

ADAMS Center’ın Başkanı İmam Macid de İslamofobinin yükselişte olduğunu, Müslümanların zor dönemden geçtiğini, bu tür etkinliklerin çok değerli buluşmalar olduğunu kaydederek, Amerikalı Müslümanların ümmet bilinciyle hareket etmesi gerektiğini dile getirdi. ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ile Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ortaklığıyla bu yıl 42'ncisi düzenlenen fuarda bir araya geldi. ( Hakan Çopur - Anadolu Ajansı )

İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik’teki ortak temalara dikkati çeken İmam Macid, Müslümanların farklılıkları kapsayacak yaklaşımla hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

AA muhabirine açıklama yapan Etiyopya asıllı kadın katılımcı, her yıl fuara iştirak ettiğini ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

New Jersey’den gelen iki çocuk babası Amerikalı Müslüman da kendisini bu tür ortamlarda ümmetin parçası gibi hissettiğini, bunu çocuklarının da yaşaması için bu tür etkinliklere katıldığını vurguladı.

AA stant açtı 

Geçen yıl ICNA-MAS Fuarı’na ilk kez katılan Anadolu Ajansı (AA), bu yıl da açtığı stantla çok sayıdaki misafirin ilgi odağı oldu.

ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ile Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ortaklığıyla bu yıl 42'ncisi düzenlenen fuarda bir araya geldi. Geçen yıl ICNA-MAS Fuarı'na ilk kez katılan Anadolu Ajansı (AA), bu yıl da açtığı stantla çok sayıdaki misafirin ilgi odağı oldu. 15 Temmuz darbe girişimi kitapları ve AA Yıllığı'nın yoğun ilgi gördüğü stantta konuklara kurumun çalışmaları ve Türkiye hakkında bilgi verildi. ( Hakan Çopur - Anadolu Ajansı )15 Temmuz darbe girişimi kitapları ve AA Yıllığı’nın yoğun ilgi gördüğü stantta konuklara kurumun çalışmaları ve Türkiye hakkında bilgi verildi.

AA’nın yanı sıra Amerika Diyanet Merkezi (DCA) ve TÜRKEN Vakfı gibi kurumlar da açtıkları stantlarda hem ürünlerini tanıtma hem de Amerikalı Müslümanlarla bir araya gelme fırsatı buldu. ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, Kuzey Amerika İslam Camiası (ICNA) ile Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ortaklığıyla bu yıl 42'ncisi düzenlenen fuarda bir araya geldi. Geçen yıl ICNA-MAS Fuarı'na ilk kez katılan Anadolu Ajansı (AA), bu yıl da açtığı stantla çok sayıdaki misafirin ilgi odağı oldu. 15 Temmuz darbe girişimi kitapları ve AA Yıllığı'nın yoğun ilgi gördüğü stantta konuklara kurumun çalışmaları ve Türkiye hakkında bilgi verildi. ( Hakan Çopur - Anadolu Ajansı )

ICNA, Kuzey Amerika kıtasındaki Müslüman sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek üzere 1971 yılında kuruldu. ABD’deki Müslümanları bir araya getirmek ve her alanda kültürel faaliyetler yapmak için 1993 yılında kurulan MAS’ın ise bugün ABD’de 50’nin üzerinde ofisi bulunuyor.

Yarın sona erecek fuara on binlerce Amerikalı Müslüman’ın yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

 

AA

CEVAP VER