‘ABD’nin aklını başına toplayıp karar vermesi lazım’

0

Başbakan Yıldırım, “NATO’da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz Amerika’nın artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım” dedi

Başbakan Binali Yıldırım ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Çankaya Köşkü’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Zaev’i Türkiye’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldırım, ziyaretin iki ülke arasında, kökleri geçmişe uzanan, kuvvetli bağlar ve kardeşlik duygularının önemli bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırım, “Özellikle Türk yatırımcıların Makedonya’da yatırımları bir milyar 300 milyon seviyesine ulaştı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Makedonya’ya Türk yatırımcıların ilgisi artarak devam ediyor. Makedonya Başbakanı da Türk yatırımcıların önünü açacak çalışmalar ile ilgili bize detaylı bilgi verdi” dedi.

Başbakan Yıldırım, Makedonya Başbakanı Zaev ile görüşmesinde terörle mücadele konusunda bütün Balkan ülkelerinin katılımıyla mücadele etme konusunda kapsamlı bir şekilde ele alındığını ifade etti.

Makedonya FETÖ’ye karşı tavrını ortaya koymuştur

Başbakan Yıldırım, “15 Temmuz darbe girişiminde Makedonya’nın bize verdiği destekden dolayı kendilerine teşekkür ettik. Özellikle darbe sorumlusu FETÖ terör örgütünün faaliyetlerinin Makedonya’da sonlandırılması hususundaki talebimizi bir kez daha yeniledik. Başbakan bir süre önce 21 Aralık’ta sayın Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlunun da katıldığı geniş bir katılımlı bir toplantıda Türkiye’nin düşmanı bizim de düşmanımız demek suretiyle FETÖ’ye karşı net tavrını ortaya koymuştur.” diye konuştu.

Yıldırım, “FETÖ terör örgütü sadece Türkiye’de darbe girişimine katılmış bir örgüt değil küresel güçlerin kontrolünde var olduğu ülkelerin başına dert olacak bela olacak bir örgüttür. Bunu da sayın Başbakana bildiklerimizi paylaştık. Eğitim alanında, kültür alanında ve birçok konuda güzel işbirliklerimiz var TİKA’nın bölgede önemli faaliyetleri var. Bütün bunlar Makedonya-Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesi için katkı sağlıyor.” dedi.

“Ümit ederim Makedonya’yı bizim kadar bekletmezler”

Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine önem verdiklerini, Makedonya’yı anayasal ismiyle tanıyan ve ilk büyükelçi ataması yapan ülkenin Türkiye olduğunu anımsatan Yıldırım, “Dolayısıyla NATO ile entegrasyonu konusunda da desteğimiz bundan böyle devam edecektir. Aynı zamanda Avrupa Birliği üyeliğini de destekliyoruz. Her ne kadar biz de Avrupa Birliği üyesi değilsek de ümit ederim Makedonya’yı bizim kadar bekletmezler. Kısa sürede Makedonya da Avrupa Birliği’ne üye olur. Bizim Avrupa Birliği üyeliğimiz sizinki kadar karışık değil, uzun yıllara yayılı, inişli-çıkışlı bir süreci var. Ümit ederim ki Avrupa Birliği gelecek vizyonunu en iyi şekilde belirler, Türkiye ile devam edecek mi, etmeyecek mi bu konuda sağlıklı bir karar verir ve bu şekilde de ilişkilerimiz daha iyi bir düzeye gelmiş olur.” diye konuştu.

“Kirli pazarlık içinde olmayız”

Yıldırım, 3,5 milyon Suriyeli’nin canını kurtarmak, terör tehdidinden ve rejim baskısından kurtulmak için Türkiye’ye geldiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Afrin bölgesini de terör oluşumlarından temizleyeceğiz ve oradaki o bölgenin insanlarının tekrar topraklarına yurtlarına dönmesini sağlayacağız. Bir kirli pazarlık içinde olmayız. Terör bizim için en büyük tehdittir, en büyük baş belası iştir. NATO’da müttefikimiz, uzun yıllar stratejik ortak diye düşündüğümüz Amerika’nın artık aklını başına toplayıp doğru dürüst bir karar vermesi lazım. Terör örgütlerini yanına alıp terörle mücadele etmenin, devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını artık Amerika’nın görmesi gerekiyor. Görürse güzel, görmezse biz yapmamız gereken neyse onu yapmaya devam ederiz.”

Herhangi birinin icazetine ihtiyacımız yok

Yıldırım, “Hem Afrin’de hem de diğer bölgelerde terör tehdidini sona erdirmek için atılması gereken adımları kararlılıkla atarız. Bunun için de herhangi birinin icazetine ihtiyacımız yok. Uluslararası hukukun bize tanıdığı bütün imkanları sonuna kadar kullanırız.” dedi.

Biz terörü sonlandırmak için büyük mücadele veriyoruz

Başbakan Yıldırım, HDP’nin hafta sonu yapılan kongresinde, terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın afişlerinin salona asılması ve Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik ifadeler nedeniyle soruşturma başlatılmasına ilişkin bir soru üzerine de şunları kaydetti:

“Savcılık, yapılması gerekeni yapmış. Türkiye’de siyasi faaliyet gösteren siyasi partinin, her şeyden önce terörle bağını açık bir şekilde kestiğini milletimize ilan etmesi lazım. Biz bunu bekliyoruz. Biz terörü sonlandırmak için büyük mücadele veriyoruz. Şehitlerimiz, gazilerimiz, sivil vatandaşlarımız terör saldırılarıyla hayatını kaybediyor. Hal böyleyken, siyasi parti kimliğinde bir oluşum terör örgütüyle iç içe terör örgütünün baskısından kendisini kurtaramamışsa o zaman meşruiyetini kaybetmiş demektir. Hiç kimsenin suç işleme lüksü yoktur. Türkiye bir hukuk devleti, hukuk devleti içerisinde işlenen her türlü suçun, yapılan her türlü kanunsuz eylemin karşılığı vardır. Hukuk, yargı gereğini yapacaktır.”

CEVAP VER