AK Parti’nin Meclis Başkan adayı belli oldu

0

AK Parti, Meclis Başkanlık seçimi için İsmail Kahraman’ı aday gösterdi

Meclis Başkanlığı için adaylık süreci dün başladı. Partilerin adaylarını 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 24.00’e kadar bildirmeleri gerekiyor.

AK Parti Meclis Başkanlık seçimi için İsmail Kahraman’ı aday gösterdi.

CHP, partilerinin İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel’in adaylığı için Başkanlık Divanına başvuracakları açıklamıştı.

CHP’den sonra MHP de Meclis Başkanı adayını belirlemişti. MHP’nin adayı Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Celal Adan olmuştu.

Meclis Başkanlığı seçiminin 20 Kasım Pazartesi günü yapılması planlanıyor.

Kahraman, başvuru dilekçesini verdi

Öte yandan, TBMM Başkanı Kahraman, Meclis başkanlığı adaylığına ilişkin başvuru dilekçesini, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu’na teslim etti.

Kahraman, makamında, “TBMM Başkanlığına, TBMM 26. Yasama Dönemi 2. Devresi için TBMM Başkanlığına adayım. Gereğini arz ederim.” yazılı dilekçeyi imzaladıktan sonra okudu ve “Meclisimiz için milletimiz için hayırlı çalışmalar nasip etsin.” dedi.

Meclis Başkanı Kahraman, “Yeni dönemde ilk icraat ne olacak?” sorusu üzerine, 2019 yılında Türkiye’de yepyeni bir sistem olacağını belirtti.

Öncelikle çıkarılması gereken uyum yasaları olduğuna işaret eden Kahraman, “İsterim ki yeni baştan bir İçtüzük hazırlayalım. Cumhurbaşkanlığı sistemine göre Meclis yasama yapıyor, yürütme Cumhurbaşkanlığında oluyor. Eskisi ile yenisi arasında muhakkak ki değişiklikler olması lazım. Bunun, Mecliste grubu olan siyasi partilerimizin tamamının katılımıyla ve karşılıklı anlayış içinde olmasını sağlamaya çalışmalıyız.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER