Amerika’da ‘evet’ baharı

0

AK Parti Kuzey Amerika Seçim Koordinasyon Merkezi, referandum sürecinde ülkede adeta ‘evet’ baharı yaşatıyor. AK Parti SKM ekibi, milletvekilleri ile birlikte Türk nüfusun yoğunlukta olduğu eyaletlerde neredeyse her gün programlar düzenleyerek yeni anayasayı anlatıyor ve ‘neden evet’ sorusuna yanıt veriyor 

AK Parti Kuzey Amerika Seçim Koordinasyon Merkezi referandum çalışmalarına hızlı başladı. Halkla iletişimde olabilmek için 7 eyalette 19 Seçim Koordinasyon Merkezi açılırken, milletvekillerinin konuk olduğu programlarla Türk seçmeninin nabzı tutuluyor.
Washington D.C, New York, Chicago, Los Angeles, Boston, Texas ve Miami’de SKM Başkanlık Teşkilatları kuran AK Parti Kuzey Amerika ekibi, bu teşkilatlara bağlı 12 şube daha açtı. Brooklyn, Queens, Paterson, South Jersey, North Jersey, Rochester, Albany, North Carolina, Lewittown Pensilvania, Delawere, Long Island, Connecticut’taki şubelerle birlikte açılan kadın kolları ile gençlik kollarında binin üzerinde gönüllü, halk oylaması çalışmalarını yürütüyor.

İlk toplantıya geniş katılım

106AK Parti Kuzey Amerika Seçim Koordinasyon Merkezi çalışmalarını 25 Şubat’ta New Jersey’deki Hilton Otel’de geniş katılımla başlattı. İlk istişare toplantısına AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz konuk oldu.
Yavuz: Egemenlik bu anayasaya göre bence milletin değil
Anayasa değişikliğini anlatan Yavuz, “Egemenlik kayıtsız şartsız bu anayasaya göre bence millete ait değil. Egemenliği yeniden millete ait hale dönüştürebilmemiz için anayasa değişikliğine ihtiyacımız var” dedi. Yeni sistemle cumhurbaşkanının yetkilerinin artmayacağını, aksine üçte bire ineceğini, meclisin yetkilerinin de 5 kat artacağını belirten Yavuz, Türkiye’nin başkanlık sistemiyle koşacağını kaydetti.

Öztürk: Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin muhtarı

Yavuz’un ardından AK Parti Kuzey Amerika teşkilatı Amerika seçmenini 4 Mart’ta AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ile buluşturdu. Referandum ekibi, Milletvekili Öztürk ile beraber 1 hafta süreyle seçim merkezlerinin bulunduğu yerlerde kapı kapı gezerek Türklerin iş yerlerini, kahvehaneleri ve camileri ziyaret etti. Ekibin South Jersey turu ise AK Parti SKM Başkanları Öztürk Yılmaz, Mahmut Özdamar ve Türk vatandaşlarının misafirliğinde gerçekleşti. Buradaki konferansta Milletvekili Öztürk ile bir seçmen arasındaki diyalog dikkat çekti. Seçmenin, ‘Cumhurbaşkanı neden muhtarlarla toplantı yapıyor?’ sorusuna Milletvekili Öztürk, “Çünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin muhtarı” karşılığını verdi.

Ramazanoğlu NY, Chicago ve LA’da seçmenle buluştu

AK Parti Amerika ekibi seçim turu kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı, AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu’nu da konuk etti. Ramazanoğlu, New Jersey, Chicago ve Los Angeles’te seçmene ulaştı. Chicago durağında başkonsoloslukta düzenlenen programda yaptığı konuşmada Ramazanoğlu, anayasa değişikliği halk oylamasının çift başlılığı ortadan kaldırmayı, hükümet sistemini uyumlu bir yapıya kavuşturmayı amaçladığını söyledi.

Acar: Seçimlere katılım ABD’nin iki katı

Toplantıda konuşan Başkonsolos Umut Acar da Türkiye’nin demokrasiyi özümsemiş bir ülke olduğunu belirterek, “Bu sürecin sonu ne olursa olsun, biz seçim sürecini benimsemiş, demokrasiyi özümsemiş bir ülkeyiz. Hatta demokrasiyi o kadar özümsemişiz ki seçimlere katılım oranımız ABD’nin iki katıdır. ABD’deki son seçimlere halkın yaklaşık yarısı katılmış, şu anki devlet başkanı da ülke nüfusunun dörtte birinin oyunu olarak seçilmiştir” dedi.

Tuncer: “Bir oy eksik olsa ne olur demeden sandığa gitmeliyiz”
102AK Parti New York SKM Başkanı Mustafa Tuncer, Hilton Otel’deki ilk teşkilat toplantısında ‘Bir ülkeyi tek bir insan mı yönetecek?’ diyorlar. Hayır. Tek bir insan yönetmeyecek. Biz 15 yıldır bir yiğitle memleketin nereden nereye geldiğini gördük. Bir oy eksik olsa ne olur demeden sandığına gitmeliyiz” diye konuştu

Yıldız: “Kararsız bir kitlenin ‘evet’e döndüğünü gördük”
103AK Parti Kuzey Amerika SKM Başkanı Levent Ali Yıldız 8 Mart’taki Paterson buluşmasında yoğun tempoyla çalıştıklarını, birkaç hafta içinde binlerce kilometre katederek Kuzey Amerika’da geniş bir kitleye ulaştıklarını belirterek, “Kararsız kitlenin ‘evet’e döndüğünü gördük, seçim gününe kadar dinlenmeden yola devam edeceğiz” dedi.

AK Partili vekillerden Amerika’daki Türk seçmenlere mesaj: Demokratik hakkınızı kullanın, sandığa gidin 

Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu:
107Amerika’daki seçmen sandığa gitmekten çekinmemeli. Türkiye yeni bir dönemecin içinde. Daha ileri demokrasi için daha kurumsal demokrasi için ve artık krizler yaşamayan bir Türkiye için bu anayasanın değişmesi lazım. Bu değişiklik paketi hazırlandı. Milletin kararı başımızın tacıdır. Bu işlere emek vermiş, bu işlerin yükünü çilesini çekmiş biri olarak 82 darbe anayasasının üzerimize dar gelen bu deli gömleğini değiştirelim artık. Bunun için ‘evet’ diyelim diye vatandaşlarımıza yeni cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlatıyoruz.

Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz: Amerika’daki Türk seçmenin 108oylarının rengi ne olursa olsun öncelikle sandığa gidip oy kullanmalarını vatandaşlık görevini yapmalarını bekliyoruz. İkincisi diyoruz ki; bu değişiklik Türkiye’nin önüne gelmiş önemli bir fırsattır. Biz bu anayasanın külliyen değişmesini arzu ediyoruz. Kendi özel kurgumuzla ve kendi özel beklentilerimizle ve milletin beklentilerini karşılayacak şekilde yeni bir anayasa yapmaktan bahsediyoruz. Çünkü bu anayasayı darbeciler yaptı. Ama sadece sistem değişikliğine gidilecekse gerçekten bu çok iyi düşünülürmüş çok iyi tartışılmış ve çok iyi formülize edilmiş bir değişiklik olduğunu söyleyebilirim.

Giresun Milletvekili Cemal Öztürk: Amerika seçmenini şu şekilde 109değerlendirmek mümkün: Gözlemlediğim kadarıyla bazı seçmenlerde kulaktan dolma yanlış edinilmiş bilgiler var. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. ‘Evet’ oylarının yüksek oranda çıkması için gayret gösteriyoruz. Vatandaşımızın demokratik hakkını kullanarak sandığa gitmesini sandıkta da ‘Evet’ demesini umuyoruz Bu yeni anayasa vesayet sistemini ortadan kaldıracak. Yürürlükteki anayasaya göre Cumhurbaşkanının sınırsız yetkileri var ve kimseye karşı sorumlu değil. Yeni düzenlemeyle Cumhurbaşkanı halka ve parlamentoya karşı sorumlu olacak.

İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan: Uluslararası sistemde 110dengelerin değişmekte olduğu, Amerika’da ve dünya genelinde siyasi ve sosyal dinamikler açısından tarihi bir süreç yaşandığı bu hassas dönemde; vatandaşlarımızın Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasına katılımları azami önem arz ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin her metrekaresinde yaşayan kıymetli vatandaşlarımızdan ülkemizin geleceği için, daha büyük bir Türkiye için ‘Evet’ oylarını bekliyoruz. Referandumdan “Evet” çıkması halinde ‘Eski Türkiye’ye’, uyumsuz koalisyonların, çok başlılığın, türlü vesayetlerin, oligarşik bürokrasinin, ekonomik ve siyasi krizlerin Türkiye’sine inşallah bir daha geri dönmemek üzere veda edeceğiz. Bu nedenle, halkımızla referandumda oylayacağımız şey kendi geleceğimizdir.

Ramazanoğlu, kadınlardan sandığa gitmelerini istedi.

Ramazanoğlu: “1982 anayasasının deli gömleğini çıkarmak istiyoruz”
AK Parti Denizli Milletvekili ve eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, AK Parti Kuzey Amerika SKM ve Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğe katıldı. Paterson Belediye Başkan Yardımcısı Derya Taşkın, AK Parti Kuzey Amerika SKM Başkanı Levent Ali Yıldız ve AK Parti Kuzey Amerika SKM Kadın Kolları Başkanı Mine Anlar ile bölgede yaşayan Türk vatandaşları da toplantıda yer aldı. Türkiye’nin yakın siyasi tarihinin “kadın mücadelesini” daha değerli kıldığını belirten Ramazanoğlu, darbelerin olumsuz etkilerini silecek anayasa değişikliğinin önemini vurguladı. Ramazanoğlu, “Üzerimize dar gelen 1982 anayasasının deli gömleğini çıkarmak istiyoruz” dedi.

CEVAP VER