Aşırı sağ Donald Trump ile güç kazanıyor

0

Başkan Donal Trump göreve geldiğinden bu yana atığı her adım, aldığı her karar ile tartışılmaya devam ediyor. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi çevreler Donald Trump’ın ırk temelinde kutuplaşma yaratan söylemleri ve politikaları ile aşırı sağın yükselişine yol açtığını düşünüyor.

ForumUSA-Selçuk GÖR
Demokrasinin kökleştiği Batı toplumlarında ve liberalizmin beşiği olarak görülen Amerika Birleşik Devletlerinde ortaya çıkan sağ popülizmin yegâne tetikleyicisi Başkan Donald Trump olarak görülüyor. Göreve geldiğinden bu yana gerek söylemleri gerekse Meksika sınırına duvar inşasını ve yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklamayı öngören kararnameleri imzalaması tüm dünyada aşırı sağın yükselişinde başkan Trump’ın etkisini gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz aylarda, Truth-out adlı internet sitesinin baş editörü William Pitt tarafından ele alınan yazıda Trump ‘ın başkanlık dönemi ile Amerika’da ortaya çıkan aşırı sağın ve ırkçı eylemler dikkat çekiyor. Ayrıca Pitt, aşırı sağın Trump ile güç kazanmasının gerekçelerini;  beyaz ırkçılığı yapan faşist bir çevreye sahip olmasını,  militarist ve emperyalist yayılmacı politikaları savunmasını, kullandığı nefret dilini (özellikle de yabancı, göçmen ve İslam düşmanlığı söylemlerini) , siyahlara karşı nefretini, intikam sözcüklerini ve şiddet savunuculuğunu seçim kampanyası sırasında sıklıkla kullanmasını, kadın düşmanlığını ve LGBT karşıtlığını belirtti.
Trump’ı bu kadar öne çıkaran husus, azınlıklara karşı kullandığı nefret söylemleri, özellikle göçmen ve İslam düşmanlığı söylemleri, siyahlara karşı kullandığı nefret dili gibi otoriter ve ayrımcı üslubu en önemli örnekler. Donald Trump’ın ayrımcı üslubu sadece Müslümanlara değil. Latinlere de aynı şekilde karşı. Uzmanlara göre;  Donald Trump Amerika’daki terör korkusunu “Müslümanlara, işsizlik sorununu da “Latinlere ” yani Amerika’daki Hispanik nüfusun varlığına bağlıyor.

Alternatif sağ hareketi :  “ABD beyazlara aittir”

ABD beyazlara aittir iddiasında bulunan beyaz Amerika milliyetçilerinin son versiyonu “Alternatif Sağ” hareketi, Donald Trump’ın söylemleri ile güç kazanmaya devam ediyor.”Alternatif Sağ” adlı beyaz Amerika milliyetçileri, Trump’ın 45. başkan seçilmesinin ardından kamuoyu önüne daha fazla çıkmaya başladı.
Temel ideolojisini “beyaz ırkın üstünlüğü” ve “yabancı düşmanlığı” üzerine inşa eden grubun neo-Nazi sembolleri taşıması ve ülkedeki azınlıklara açık bir şekilde karşı çıkması dikkati çekiyor. Trump dönemi ile birlikte adı daha sık duyulmaya başlanan “Alternatif Sağ” hareketi,  son günlerde ırkçılık tartışmalarını yeniden ülkenin ana gündemine taşıdı.

CEVAP VER