California Devlet Üniversiteleri tüm nitelikli öğrencileri kabul edecek

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok iyi üniversiteye kabul almak son zamanlarda imkânsız hale geldi. Fakat California devlet okulları, öğrencilerin lisans ve yüksek lisans derecelerinde kabul almasını kolaylaştırıcı adımlar atmaya devam ediyor

ForumUSA-Selçuk GÖR

California’da bulunan San Diego Eyalet Üniversitesi ve Cal State-Long Beach şu anda en gözde okullar arasında yer alıyor. Üniversite öğrenci kabul oranını yüzde 34’lük bir seviyeye yükseltti. Uzmanlar, alınan bu kararı öğrencilerin eğitimi için önemli bir adım olarak görüyor.

California eyalet sisteminin yeni bütçe anlaşmalarına göre, üniversiteler ayrıca üniversitelerden kabul alan öğrenciler için 23 kampüsten birinde barınma ve konaklama imkânı da sağlayacak.

Cal Poly-San Luis Obispo’daki öğrenci başkanı Riley Nilsen “Bence bu olumlu bir hareket ve ileriye doğru atılmış olumlu bir adım. Bence bu, daha fazla öğrenciye yüksek öğretime erişim imkânı tanıyor” diyor.

Yüksek lisans öğrenimine tek engel yıllık ücretler

California Devlet okullarında yüksek lisans eğitimi almanın önündeki en büyük engel, yeni giriş politikası ile artan yüksek ücretler.

California Politeknik Eyalet Üniversitesi’ndeki öğrenci Matt Klepfer, yıllık ders ücretinin yaklaşık yüzde 5 arttığını ve öğrenci başına 270 dolarlık bir artış yaparak kabul almanın artmasına rağmen bazı öğrencilerin bu yüksek ücretlerden dolayı üniversiteye başvurmasını engelleyebileceğini söyledi.

Klepfer, “California Devlet Üniversitelerine erişimi garanti altına almak heyecan verici olmakla birlikte, eş zamanlı olarak ders sayısını artırırken, düşük gelirli öğrenciler, birinci kuşak öğrenciler ve normalde üniversiteye erişimi olmayan diğer öğrenciler için erişimi azaltan bir politika. Bu girişimleri başlatırken aynı zamanda derslerin ve ücretlerin artırılması ironik” dedi.

En ucuz eğitim ücreti Montana, Florida ve Wyoming’de

College Board verilerine göre Wyoming, okul ücretleri ve harçları konusunda ortalama 5 bin 060 dolar ile en ucuz eyalet sıralamasında ilk sırada.

Wyoming’i 6 bin 306 ve 6 bin 410 dolar ile Florida ve Montana izliyor. Montana ve Florida üniversite öğrencileri için okul ücretlerinde 5 yıllık için yüzde 5’lik bir değişim sağlaması ile de üniversite örgenimi için en uygun eyaletlerden bazıları.

Pell hibelerinde düşüş devam ediyor

Pell hibeleri, ABD Eğitim Bakanlığı’nın en büyük harcamalarından biri olarak görülüyor. Hükümet 2015-2016 eğitim öğretim yılında Pell hibelerine 28.2 milyar dolar harcadı. College Board’a göre, ABD Eğitim Departmanı gerekçe göstererek harcamanın zirve noktası 2010-2011 akademik yılı için 39,1 milyar dolar idi.

Devlet okullarının kalitesinin gerilemesi, devlet bütçesinin kesintilerinden kaynaklanıyor: 2008’den beri, yüksek öğretimdeki öğrenci başına harcama, ülke genelinde yüzde 18 oranında azaldı. Başkan Trump yönetimimin Pell Grant ‘da yapacağı 3.9 milyar dolarlık fon indirimi bu oranın daha da düşeceğine işaret.

Başkan Donald Trump, Pell hibelerinin yerine Federal Ek Eğitim Fırsatı Hibesi (FSEOG) ile doğrudan öğrenci merkezli, bireysel ihtiyaca dayalı fonu hayata geçirmek istiyor.

Trump yönetimi, FSEOG’ların “Pell Grant programına göre ihtiyaç odaklı yardım sunmanın daha iyi hedeflenmiş bir yolu” olduğunu savunuyorlar. Pell hibelerinin kaldırılmasının, öğrencilere “732 milyon dolar kazandıracağını” belirtiliyor.

 

CEVAP VER