Charlottesville’de aşırı ırkçı silahlı gruplar sokaklara çıktı

0

Virginia’nın Charlottesville şehrindeki aşırı sağcı milliyetçilerle karşı protestocular arasında şiddetli çatışmalar başladı. Aşırı sağcı gruplar silahlanarak milis üniformaları giydiler.

Hakan BAŞPINAR – Forum USA 
Amerikan İç Savaşı’nda konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee’ye ait heykelin kaldırılması planı üzerine, ırkçı grupların başlattığı protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı. Irkçı grupların silahlarıyla geldiği protesto alanına karşıt grupların da gelmesi üzerine iki grup arasında kavga çıktı. İki karşıt grup arasında sıcak çatışma olması ve olayların şiddetinin artması sonucu Charlottesville Belediyesi bölgede olağanüstü hal ilan etti.
Şehir polisi, aşırı sağcı gruplar ile karşıt protestocular arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda yaralıların olduğunu bildirdi.

Trump: Amerika’da bu tür bir şiddetin yeri yok 

ABD Başkanı Donald Trump konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Herkes birleşmeli ve nefreti temsil eden her şeyi kınamalıyız. Amerika’da bu tür bir şiddetin yeri yok. Tek yürek olarak bir araya gelelim!” dedi.
Virginia Valisi Terry McAuliffe, güvenlik güçlerine bölgedeki güvenliği sağlaması için gerekli emri verdiğini söyledi.
Charlottesville Emniyet Müdürlüğü sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Açıklamada, Charlottesville Şehir Yöneticisi Maurice Jones’un Yerel Acil Durum Bildirgesi yayınlandığını ve Charlottesville’deki olayların daha da artması durumunda ek kaynak istenebileceğini belirtildi.
Polis, şişe atan ve biber spreyi kullanan göstericilere göz yaşartıcı gaz kullandı. Ayrıca Polis Teşkilatı, tutuklamaların ‘Emancipation Park’taki Yasadışı Toplanma İlanı’ndan sonra yapıldığını belirtti.
Aşırı sağcı gruba karşı olarak protestoya katılan 21 yaşındaki gösterici Shiquan Rah, aşırı sağcı gruplar hakkında, “Bu insanların bir mesajı yok. Onların mesajı nefret ve şiddetten ibarettir. Bu içinde bulunduğumuz durum, manevi bir savaştır.” dedi.
Charlottesville’de bir araç, beyaz ırkçıları protesto edenlerin yürüyüşüne daldı. Charlottesville Emniyet Müdürlüğü, olayda birçok kişinin yaralandığı bilgisini sosyal medya hesabından duyurdu.
ABD Başkanı’nın eşi Melania Trump meydana gelen çatışmalarla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  “Bizim ülkemiz konuşma özgürlüğünü teşvik ediyor. Ancak kalbimizden ve nefret etmeden iletişim kurmalıyız. Şiddet, iyilikle sonuçlanmaz.” dedi.
Signer: Nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü
Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, aşırı sağcı grubun düzenlediği protestoları, “Nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü” olarak nitelendirdi.
BBC’nin haberine göre, aşırı sağcı grup üyeleri, Ku Klux Klan örgütünü anımsatacak biçimde meşaleler taşıyorlar. Aynı grubun Cuma günü Virginia Üniversitesi’nde düzenledikleri gösteride, “Yahudiler yerimize geçemeyecek”, “Kan ve toprak”, “Tek halk, tek ulus, göçe son” sloganları yükselmişti.

CEVAP VER