Charlottesville’de yaşanan ırkçı gösterilerden sonra OHAL ilan edildi

0

Charlottesville’de düzenlenen ırkçı gösteriler sırasında yaşanan bazı şiddet olaylarından sonra Charlottesville Belediyesi olağanüstü hal ilan etti. Fakat ABD, Türkiye’de bombaların patlaması ve darbe girişiminden sonra OHAL ilan edilmesini tepkiyle karşılamıştı.

ForumUSA
Yaklaşık bir senedir tartışmaların merkezinde olan Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee’nin Charlottesville’deki heykelinin kaldırılması planının karara bağlanmasından sonra aşırı sağcı gruplar protesto gösterisi düzenledi. Yaşanan protesto gösterilerine karşıt bazı gruplarında katılmasıyla gruplar arasında çatışma çıktı.
Protestocular, Virginia Üniversitesinin de bulunduğu tarihi kolej kasabasından yürüyüşe başlayarak, Robert Emerson Lee’nin heykelinin bulunduğu Kurtuluş Parkı’nda bir araya geldi.
Yaşanan çatışmalarda yaralanan birkaç kişinin yanında, aşırı sağcı grupların nefret söylemleri ve gösterilere silahlarla katılmaları üzerine Charlottesville Belediyesi bölgede olağanüstü hal ilan etti. Belediye olağanüstü halin gerekçesi olarak yaşanan protestoların kaosa sürüklenmemesi olduğunu ifade etti.

Nazi sloganları ve Konfederasyon bayrağı dikkat çekti

Yaşanan ırkçı gösterilerde, protestocular Klu Klux Klan adlı aşırı sağcı grubun bir zamanlar uyguladığı meşaleli yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında protestocular Nazi söylemlerini kullanarak, ‘Yahudiler yerimize geçemeyecek”, “Kan ve toprak”, “Tek halk, tek ulus, göçe son” sloganları attı.
Ayrıca göstericilerin Konfederasyon bayrağını taşıması dikkatlerden kaçmadı. Amerika Konfedere Devletleri diğer adıyla Konfederasyon, Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 güney eyaletinin 1861’den 1865’e kadar oluşturduğu devlettir. Göstericilerin taşıdığı bayrak o zamanlar bu eyaletlerin ortak bayrağıydı. Bu eyaletler tarıma dayalı ekonomilerinden dolayı köleliği savunuyordu.

OHAL için gösteriler mi yoksa bombaların patlaması mı?

Türkiye’de son yıllarda yaşanan terör saldırıları sonucu yüzlerce vatandaş, polis ve asker şehit oldu. 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün darbe girişimi sonucunda 248 vatandaşımız şehit olurken 2196 vatandaş da yaralandı. Yaşanan bu gelişmelerden sonra Türkiye’de OHAL ilan edildi.
OHAL’in ilanından sonra ABD medyası ve ABD Hükümeti Türkiye’ye OHAL konusunda sürekli eleştirilerde bulunuyor.
Özellikle ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, gerçekleştirdiği toplantılarında sürekli olarak OHAL konusuna değiniyor.
Fakat Charlottesville’de yaşanan gösterilerden hemen sonra Belediye OHAL ilan etti. Üstelik şimdiye kadar gösterilerde ölen ve ciddi yaralanan herhangi kimse bulunmuyor.
Türkiye’de bombaların patlaması sonrası gelen OHAL’i anormal bir durum gibi gösteren ABD, bir gösteri sonucu OHAL edebilecek bir pozisyona sahip.

CEVAP VER