Diyanet görevlileri Paterson’da hanımlarla buluştu

0

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak görev yapan Dr. Hatice Koç Kanca ve Amerika Diyanet Merkezi Din Görevlilerinden Azime Yüce Erbudak, Mevlana Diyanet Camii Kadınlar Kolu ve Ulu Camii Kadınlar Kolu’nun girişimleri ile New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde sohbet programında hanımlarla bir araya geldi

Işınsu KAYGUSUZ

New Jersey’de, Mevlana Diyanet Camii Kadınlar Kolu ve Ulu Camii Kadınlar Kolu’nun girişimi ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olarak görev yapan Dr. Hatice Koç Kanca ve Amerika Diyanet Merkezi Din Görevlilerinden Azime Yüce Erbudak’ın konuşmacı olarak katıldığı sohbet programı düzenlendi.

Paterson şehrindeki Akba Hall’de akşam saatlerinde hanımlarla bir araya gelen Kanca ve Erbudak ahlaki öğütler ve çocuk yetiştirme konularında konuştu.

“Hucurat Suresi kapsamında Ahlaki Öğütler” hakkında sohbet gerçekleştiren Din Görevlisi Azime Yüce Erbudak, nasıl doğru insan olunur sorusu üzerine konuştu.

Ankara’da Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Uzman Yardımcısı olan ve geçici araştırma görevlisi olarak Amerika’da bulunan Dr. Hatice Koç Kanca ise Çocukluk Dönemi Din ve Değer Eğitimi konusunda hanımlara öneriler sundu.

Kanca, “Allahu teala her çocuğun içine iyiliği ve kötülüğü koymuştur. 0-6 yaş arası çocuklara özellikle dikkat edelim. Çünkü o yıllar aile içindedir ve değerler eğitimi verebileceğimiz en önemli yerdir. Sonra okullara gidince takip edebilirsiniz. Ancak daha da büyüyünce girdiği çevreleri kısmen kontrol edebilirsiniz. Nasıl yapacaksınız mesela kahve içmeye mi gidecek, ‘hadi beraber gidelim’ diyeceksiniz. Tabi çocuğunuzu sıkmadan. Evlatlarımızı zalimlerin elinden korumak zorundayız” dedi.

Kanca: “Adetlerle değil ayetlerle çocuk yetiştirelim”

Çocuklara verilen mesajların net olması gerektiğini vurgulayan Kanca, “Çocuğun başarısı üzerine kanalize olmuş aile yapısı çok tehlikeli. Çocuğunuz her konuda başarılı olmak zorunda değil. Başarı şartlandırıldığında, çocuk başarısız olunca mutsuz olacaktır. Günümüzde ebeveynlik pusulası şaşmış. Çoğu kişi bol para kazanan, çok ünlü, madalya almış bir çocuk yetiştirmek istiyor. Adetlerle değil ayetlerle çocuk yetiştirelim. Hedefimiz Rabbini bilen, hayırlı, salih, amel defterimizi her zaman açık tutacak çocuklar yetiştirmek olmalı. İmanlı ahlaklı hayırlı işler yapan ve sorumluluk sahibi evlatlar yetiştirmeliyiz. Bu da ancak doğru niyet tespiti anne babanın birlikte istişaresi, istikrarı ve duasıyla olur” dedi.

“Babalar çocuklarını çok sevmeli”

Kanca, çocuk sevgisi üzerine de şunları söyledi:

“Lütfen çocuklarınızı sevgiye doyurun özellikle kız çocuklarının babaları tarafından çok sevilmesini sağlayın. Eğer çocuklar sevgiye doymazsa ilerde oluşan o sevgi boşluklarını kirli eller dolduracaktır.”

Mevlana Diyanet Camii ve Ulu Camii tarafıdan düzenlenen sohbet programlarının devam edeceği belirtildi.

CEVAP VER