Ekonomik darbe girişimi olarak AP kararı

1

Avrupa Parlamentosu (AP) OHAL uygulamalarını gerekçe göstererek 37’ye karşı 479 gibi ezici bir oy üstünlüğüyle Türkiye ile müzakereleri geçici olarak dondurma tasarısını kabul etti.
Özellikle son zamanlarda terör örgütü PKK’nın Avrupa’da elini kolunu sallayarak yaptığı eylemler Ankara’yı ciddi şekilde rahatsız ediyordu. FETÖ konusunda ise adeta omurgasız bir tavır takındılar. Buna karşı ise duyduğumuz rahatsızlık en yüksek mevkilerimizce defalarca dile getirildi. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AP oylamasının kıymeti harbiyesi yok” diyerek, “AP’nin buna tevessül etmesi dahi terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin ifadesidir. 15 Temmuz’da demokrasi ve istiklal için canını ortaya koyan milletin iradesini hiçbir terazi tartamaz” ifadesini kullandı.
Türkiye ve Avrupa arasındaki gerginlik yeni değil. Avrupa’daki PKK gösterileriyle de başlamadı bu sorun. Fakat, müttefiğimiz olarak tanımladığımız Avrupa PKK’yı destekleyerek Türkiye’nin güvenliğini adeta hiçe saydı. Aynı şekilde, 15 Temmuz’un Türkiye için ne kadar hayati olduğunu da anlamadı.

15 Temmuz darbe girişiminin devamı gelecekti. Bunu ise para üzerinden yapmaya çalışacakları malumdu.

Muhalefet iktidara saldırıyor. Türkiye’nin AK Parti dolayısıyla Avrupa’dan iyice elini eteğini çektiğini söylüyorlar. Halbuki, adeta yerlerde sürünen AB sürecini 12 yıl önce bu iktidar ayağa kaldırdı. Bu süreç içerisinde resmen karaktersiz bir şekilde siyaset izlerken, bu iktidar AB konusunda bir kimlik ortaya koyarken, üyelik sürecini devam ettirdi.
Fakat bu süreç içerisinde Avrupa, Türkiye için güvenlik tehdidi oluşturan unsurlara kol kanat geriyorsa bu ilişkinin zaten tekrar sorgulanması gerekiyordu.
Türkiye halkının artık çok iyi bildiği ve dik durduğu bir gerçek var, 15 Temmuz’da gerçekleştiremedikleri darbe girişiminin devamı gelecekti. Bunu ise para üzerinden yapmaya çalışacakları malumdu. Kısacası, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in iki ay önce Türkiye’nin kredi notunu düşürmesiyle başlayan süreç, bugünlerde dolar kurları ve diğer faktörler aracığıyla devam ettiriliyor.
Şunu da kabul etmek gerekiyor ki, dolar tüm dünyada yükseliyor.
ABD’deki başkanlık seçimlerinden Donald Trump’ın zaferle ayrılması doları tüm dünyada tetikledi. Fakat, doların yükselişinin bizim ekonomimize etkisi ise daha sert oldu. Dolar tarihi zirvesine ulaştı. AP’nin kararı ise adeta bu sürecin fitilini ateşledi. Çok net bir şekilde görülmekte ki; AP, yabancı yatırımcıları korkutmak için skandal bir oylama gerçekleştirdi. Yapılan operasyonlar bununla da sınırlı değil. Avusturya Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması yönünde karar aldı. Avrupa ülkelerinin Türk ekonomisini ve sanayisini hedef alacak benzeri yaptırımları da harekete geçirmesi gündemde.
Türkiye’nin ise şuanda bu ope-
rasyonlara karşı halkı elindeki doları bozdurmaya teşvik ederek Türk parasının değer kaybetmesinin önüne geçmeye çalıştığı görülüyor. Bu bir reflex olarak anlaşılabilir bir tutum, fakat uzun vade bir çözüm sunacağını sanmıyorum.
Türkiye’nin tarihindeki belki de en kritik süreçlerden geçtiği bir zamanda Avrupa bizi daha da zor duruma düşürecek bir tavır izliyor. Fakat Türkiye gibi jeopolitik öneme sahip ülkeler için masada tek alternatif yoktur. Erdoğan da bu durumu “Herhangi birisini değerlendirmek suretiyle biz yolumuza devam ederiz. Şu anda ifade etmeyi doğru bulmuyorum ama biz tabii bu alternatiflerle de görüşmelerimizi devam ettiriyoruz” sözleriyle ifade etmişti.
Mesela, Şangay Beşlisi, 50 yıldır bizi kapısında bekletip, bu süreç içerisine sırtımızdan sopayı eksik etmeyen AB’ye neden bir alternatif olmasın?
Türkiye’nin bu konuda net bir tavrı var, AP’nin aldığı kararın hiçbir hükmü yoktur. Türkiye, belki de tarihinde ilk defa Batı’ya karşı güçlü bir duruş göstermeye çalışırken hiç şüphe yok ki sert bir kavganın göbeğinde olacaktır. Fakat çok iyi biliyoruz ki bağımsız bir iradeye sahip olmaya çalışmanın bir bedeli vardır. AK Parti iktidarı da Batı dünyasına çok açık bir şekilde, artık karşılarında eski Türkiye olmadığını göstermeye devam etmektedir.

1 YORUM

  1. En son ve en zor sınavımız olacak bu ekonomik süreç. Halkımız dün olduğu gibi bugün de liderinin arkasında yürümeye devam edecektir. Kaleminize sağlık Mustafa Bey.

CEVAP VER