Erdoğan: YPG/PYD’nin muhatap olarak alınması uygun değil. Trump: “Terörle mücadelede Türkiye’nin yanındayız”

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından resmi törenle karşılandı. İkili, Beyaz Saray’daki baş başa görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konakladığı Blair House’dan ayrılarak geldiği Beyaz Saray’da tören kıtası tarafından karşılandı. Makam aracından inişinde ABD Başkanı Trump ile tokalaşarak gazetecileri selamlayan Erdoğan, daha sonra şeref defterini imzaladı.

Erdoğan ve Trump baş başa görüşmelerini gerçekleştirmek üzere Oval Ofis’e geçti.

Trump, görüşme öncesinde yaptığı kısa açıklamada, “Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var ve bunu daha da iyi hale getirmek istiyoruz” dedi.  Türk Amerikan ilişkilerini ilgilendiren konularda zor ve uzun müzakereler yapacaklarını söyleyen Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyareti için teşekkürlerini iletti.

erdoğan trump resmiTrump: Erdoğan’ı konuk etmekten şeref duyuyorum

İkili 25 dakika süren görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıktı.

Trump şunları kaydetti:

Erdoğan’ı konuk etmekten şeref duyuyorum. Türkiye komünizmle savaşta önemli bir ülkeydi. Sovyetlere karşı efsanevi bir varlık gösterdiler. Onların muhteşem cesareti Kore’deki bizim unutmadıklarımızdandır. Şu anda terörle mücadelede ortak bir düşmanımız var ve beraber çalışmak istiyoruz.

erdoğan trump resmi3“Terörle mücadelede Türkiye’nin yanındayız”

Türk halkına desteğimizi sunuyoruz. Türkiye’yi terörle mücadelede PKK DAEŞ gibi terör örgütlerine karşı destekliyoruz. Tüm bu yaşananlar insanlık vicdanını yaralıyor Suriye’deki şiddet.

Barışçıl bir sonuç için gerçekleşen çabaları takdir ediyoruz.

Diyalog ve dayanışmamızı devam ettireceğiz. Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edecek.

erdoğan trump resmi5Erdoğan: İlişkileri güçlü tutmamız, küresel barış için de önemlidir

Erdoğan ise konuşmasında şunlara yer verdi:

Bir kez daha Sayın Trump’ı seçimlerde elde ettiği başarıdan dolayı kutluyorum.

Köklü geçmişe dayanan Türkiye-ABD ilişkilerinin mevcut durumunu ele aldık. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız, küresel barış için de önemlidir.

Bölgemizin içinden geçtiği çalkantılı dönemde, iki ülkenin göstereceği ilişki her zamankinden daha önem kazanmıştır.

Esasen ABD ile BM, NATO ve G20 gibi kilit kuruluşlarda yakın bir ilişki içerisindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu alanlar başta olmak üzere diyaloğu arttırma kararındayız.

Bu ziyaretimiz tarihi bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. Bu görüşmelerin büyük kazanımlar elde edeceğine inanıyorum.

erdoğan trump resmi7Ekonomi, enerji ve savunmada işbirliğini artacak.

DEAŞ başta olmak üzere bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı koymalıyız.

Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG/PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhatap olarak alınması bu konuda küresel düzeyde verilen mutabakata kesinlikle uygun değildir. Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin etnik yapısını değiştirmeye çalışanlara da müsaade etmemeliyiz.

Sayın Başkan’a 15 Temmuz darbe girişiminin faili FETÖ terör örgütü konusundaki beklentilerimizi de açıkça ifade edeceğim.

Suriye ve Irak’ta atabileceğimiz ortak adımları değerlendirdik. Trump’ın seçim zaferi yeni beklentilere , umutların filizlenmesine yol açmıştır.

Bugün temelleri atılan yeni dönemin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Sayın Başkan’a nazik daveti ve konukseverliği için teşekkür ediyorum. Kendisini de ailesi ile birlikte Türkiye’ye davet ediyorum.

erdoğan trump resmi6Trump: Türkiye ile ilişkilerimizi kimse yenemeyecektir

ABD Başkanı Donald Trump soru cevap kısmında ise, “Türkiye ile ilişkilerimizi kimse yenemeyecektir” açıklamasında bulundu.

Dakika dakika Erdoğan, Trump görüşmesi:

 

19:18: Cumhurbaşkanı Erdoğan Beyaz Saray içindeki konukevi Blair House’dan çıktı ve sokağın karşısına geçti.

 

19:32: Beyaz Saray önünde hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulunan Türkler hem de terör örgütü yandaşları toplandı. ABD polisi de Beyaz Saray önündeydi.

 

19.39 Cumhurbaşkanı Erdoğan Beyaz Saray önüne geldi.

 

19.40 Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump Beyaz Saray’da biraraya geldi.

19.42 ABD Başkanı Trump görüşme öncesinde yaptığı açıklamada “Sayın Erdoğan’ı ağırlamak büyük bir onur. Erdoğan ile uzun ve zorlu görüşmemiz olacak. Başarılı geçeceğini de biliyorum. Türkiye ile başarlı ve güçlü ilişkilerimiz var. Bundan sonraki süreçte de daha iyi bir seviyeye getireceğiz. Görüşmenin sonrasında da bir öğle yemeği yiyeceğiz” dedi.

20.07 Kritik görüşme sona erdi.

20.20 İkili heyetler arası görüşmelerin yapılacağı çalışma yemeğine geçti.

erdoğan trump resmi1Görüşme ABD basınında da geniş yer buldu

Merakla beklenen Erdoğan’ın Trump ile görüşmesi ABD basınında geniş yer buldu. Gazetelerde öne çıkan başlıklarda Trump’ın Suriye’de YPG’yi silahlandırma planına Ankara’nın tepkisi ve Türkiye’nin FETÖ lideri Gülen’in ABD’den sınır dışı edilmesi talebi yer alıyor.

Washington Post gazetesi başyazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington’a ‘kabul edilmesi zor bir talep listesiyle geldiğini’ savundu. Haberde “Trump bu taleplere doğrudan hayır demeli, aynı zamanda Türk lideri rotasını değiştirmesi konusunda uyarmalı” dedi.

Foreign Policy dergisi de terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin silahlandırılması ve Fethullah Gülen’in sınır dışı edilmesi talebini irdelemiş. Derginin “YPG’yi silahlandırmak ABD-Türkiye ilişkilerinde tabuta son çiviyi çakar mı?” sorusuna şöyle yanıt vermiş: “Muhtemelen hayır (…) ABD yönetimi, Kürtleri silahlandırmaya durduk yerde karar vermedi. Askeri yetkililer, Rakka’nın geri alınmasının gerekli olduğunu uzun zamandır söylüyordu. Freedom House’dan Nate Schenkkan, Foreign Policy’ye bu adımın iki yıllık bir çalışma sonucu çıkmış olabileceğini söylüyor.”

erdoğan trump resmi4 “Türkiye, Kuzey Irak’ta PKK’nın kalelerinden Şengal’e saldırı düzenleme karşılığında Rakka’yı ABD ve Suriyeli Kürt müttefikleriyle takas edebilir” ifadelerini kullanan Foreign Policy, ABD’nin Fethullah Gülen’in ülkedeki ağına baskı uygulaması talebinin de ‘takasın parçası olabileceğini’ savunmuş.

Cumhurbaşkanı dün akşam geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “CAN” ile dün TSİ 23.50’de Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’a geldi. Erdoğan, Andrews Hava Üssü’ne gelişinde ABD Protokol Genel Müdür Vekili Rosemerie Pauli ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da Washington’a geldi.

 

CEVAP VER