Green Card kazanmak için bilmeniz gerekenler

59

Green Card kazanmak için bilmeniz gerekenler

Green Card kazanıp Amerika’da yaşamak istiyorsanız, size müjdeli bir haberimiz var: 2018 Green Card başvuruları 4 Ekim’de başlıyor! ‘Forum USA’ gazetesi olarak Green Card başvurusu nasıl yapılır, hangi noktalara dikkat etmek gerekir, kazanma şansı nasıl artılır gibi Green Card hakkında en çok merak edilenleri, uzman görüşlerine de yer verdiğimiz özel araştırma haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı sağlayan Yeşil Kart (Green Card) başvuruları 4 Ekim 2016 tarihinde başlıyor. Bu yılki Yeşil Kart başvuruları DV-2018 diye anılıyor.

Green Card nedir?

Amerika nüfusunu renklendirmek için her yıl gerçekleştirilen kurada, belirlenen 50 bin kişiye Amerika’da süresiz oturum, yaşama ve çalışma izni verilecek. Yeşil Kart piyangosunun kazananları, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirleniyor ve vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılıyor.

Amerika’daki çeşitlilik piyangosundan faydalanmak için ise kişiler den aranan şartlar; en az lise mezunu olmak ya da lise mezunu değilse son beş yıl içinde iki yıl çıraklık gerektiren bir meslekte çalışmış olmak.

Green Card başvurusu yapmak ücretsiz midir?

Yasadaki yeri ile, Electronic Diversty Visa (DV), “çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülen bir program. Green Card başvurusu yapmak yani DV programına kayıt olmak tamamen ücretsizdir. Bunun için ‘DV Lottery’ resmi web sitesinden çekilişe katılımak yeterli.

green-card-basvurusu

Green Card başvuruları 4 Ekim 2016’da başlıyor!

Green Card başvurusunda nelere dikkat etmelisiniz?

Green Card kazanmak için başvuru yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Yeşil Kart çekilişine başvurmak için sadece ‘DV Lottery’ resmi web sitesini kullanmalısınız.
 • Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu lise mezunu veya lise mezunu değilse son beş yıl içinde iki yıl çıraklık gerektiren bir meslekte çalışmış olmak gerekiyor.
 • Evli olanlar ayrı ayrı başvuru yapabilir.
 • Başvuruyu tamamladıktan sonra verilen takip numarasını (Confirmation Number) mutlaka saklayın, çünkü çekiliş sonuçlarını bu numarayı kullanarak öğreneceksiniz.
 • Green Card başvurunuzu özel şirket aracılığıyla yapıyorsanız, takip numaranızı talep ediniz ve dikkatle saklayınız.
 • Göçmenlik kurasını kazandığınıza dair bildirimler, elektronik posta yoluyla gönderilmez, resmi web sitenizden siz takip etmelisiniz.
 • Sadece uzantısı “gov” olan elektronik posta adresleri Amerikan hükümetine ait.
 • Başvuru tamamen ücretsiz.
 • Yeşil Kart çekilişini kazanmak, kartı kesin olarak almak anlamına gelmiyor çünkü kazandıktan sonra verdiğiniz bilgileri doğrulayacağınız ikinci bir süreç yaşayacaksınız.
 • Göçmen vizesi onaylanıp Amerika’ya giriş yapan kişiler Amerika’da göçmenlik statüsüne sahip olabiliyor.
 • Green Card dolandırıcılığı için kurulan sahte web siteleri ücretsiz olan işlemler için para talep edebilirler, bu tür sitelere itibar etmeyiniz; yukarıda değindiğimiz gibi Green Card başvurusu ücretsizdir ve sadece ‘DV Lottery’ resmi web adresinden yapılır.

christian-yarez

Avukat Christian Y. Alvarez, başvuru sahiplerini uyarıyor!

‘Forum USA’ gazetesi olarak görüş aldığımız, Avukat Christian Y. Alvarez, dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyardı; Başvuru sahibi gerekli tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak olarak belirtmeli. Her başvuru sahibinin tek başvuru hakkı var. Başvuru sahibi evli ise eşine ve 21 yaş altı çocuklarına, evlatlık edinilmiş çocuklar dahil, ait bilgileri eksiksiz olarak belirtmeli. Aksi halde, söz konusu aile fertlerinin asıl başvuru sahibi ile aynı zamanda Amerika’ ya göç etmeleri mümkün olmaz. Bu durumun tek istisnası başvuru sahibinin başvurusunu gerçekleştirdikten sonra evlenmesi ya da çocuk sahibi olması.

Amerika’da yaşayan başvuru sahibi, yasal statüsünü Yeşil Kart işlemleri resmi olarak onaylanıncaya kadar koruduğu sürece Yeşil Kart çekilişine katılmak ve ilgili sağlanan tüm haklardan yararlanmak imkanı elde edebilir. Öte yandan başvuru sahibi şu hallerde Yeşil Kart almaya hak kazanamaz: bir suç işlemiş olmak; Amerika’da yasadışı ikamet ediyor olmak. Bir diğer önemli nokta ise J-1 vize sahiplerinin 2 yıl süreyle ülkelerine dönüp ikamet etme zorunluluğunun kaldırılmasıdır. Bu noktada, başvuru sahibi waiver başvurusu ile söz konusu zorunluluğu kaldırma imkanını yakalamalıdır.

Green Card başvuru formunda istenen bilgiler nelerdir?

Amerika’da yaşama hakkı veren Green Card başvurusu yaparken, sizden istenecek bilgiler aşağıdaki gibidir; yetkililer tüm bilgilerin doğru ve dikkatle verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Örneğin, ‘Şu anda yaşadığınız ülke nedir?’ sorusuna, tam olarak gerçeği yansıtan cevabı vermelisiniz, yani başvuruda bulunurken yaşadığınız ülke Türkiye ise Türkiye, Amerika ise Amerika gibi…

 • İsim – Soyisim, İlk isim, Orta isim. ,
 • Doğum tarihi – Gün, Ay, Yıl
 • Cinsiyet
 • Doğduğunuz şehir
 • Doğduğunuz ülke
 • DV programına katılım için uygun olduğunuz ülke
 • Katılımcı fotoğrafı
 • Posta adresi
 • Şu anda yaşadığınız ülke
 • Telefon numarası
 • E-posta adresi
 • Bugün itibariyle tamamlamış olduğunuz en son eğitim seviyesi
 • Medeni hal
 • Çocukların sayısı

Green Card başvurusu nereden yapılır?

Green Card başvurusu, Amerikan hükümetinin belirlediği, . Gov uzantısı içeren ‘DV Lottery’ resmi web sitesinden yapılır, linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Green Card başvurusu yapmak için buraya TIKLAYIN

central-park

Green Card çekiliş sonuçları ne zaman açıklanır?

Green Card çekiliş sonuçları, başvuru tarihinden yaklaşık 6 ay sonra açıklanıyor. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var: Green Card başvurusu yaptıktan sonra size verilen onay kodunu mutlaka saklamalısınız, çünkü sonuçlar açıkladıktan sonra bu numarayı kullanarak Green Card kazanıp kazanmadığınızı öğreneceksiniz. Başvuru sonuçlarını sizin takip etmeniz gerekiyor, çünkü sonuçlar e-posta ile gönderilmiyor hatta yetkililer ‘Green Card kazandınız’ tarzında gelen e-postaların virüs veya dolandırıcılık içerebileceği konusunda uyarıyorlar.

Green Card hakkında en çok merak edilenlere cevaplar!

 1. İngilizce bilmek gerekiyor mu?

Hayır. Yeşil Kart onay kriterleri arasında İngilizce bilmek gerekli değil.

 1. Yeşil Kart çekilişine katılmak, daha sonraki turist ve öğrenci vize başvurularını etkiler mi?

Avukatlardan gelen yanıt; sadece başvuru yapmanın diğer vize başvurularını etkilemediği yönünde ancak, Yeşil Kart sürecine girip Yeşil Kart alınamaması halinde kişilerin ilerideki turist ve öğrenci vize başvurularında sorun çıkabileceği yönünde. Nedeni ise başvurulan göçmen olmayan vizelerde (turist,öğrenci) göç etmeyeceğinizi ispatlayacağınız belgeler aranırken Yeşil Kart girişimiyle aslında Amerika’ya göç etme niyetinin varlığını sezen vize yetkililerinin karar verme esnasında bu bilgilerden etkilenebileceği şeklinde açıklanıyor.

 1. Green Card sahibi olmanın avantajları nelerdir?

Amerika’da yaşama ve çalışma hakkı sağlayan Green Card’ın avantajlarından biri de Amerika’da eğitim almak isteyenlere kolaylık sağlamasıdır. Amerikan devlet üniversiteleri Yeşil Kart sahiplerine indirimli ücret uygularken; öğrenci, Amerikan hükümetinden burs ve kredi alma şansına sahip olabilir. Ayrıca çalışma hakkının da olması öğrenciye geçim kaynağı sağlayabilir.

Green Card örneği

Türkiye’den Green Card kazanma oranları nelerdir?

Son 9 yıl içerisinde bir milyona yakın Türk vatandaşı Yeşil Kart almak için başvuru yaptı. Green Card kazananların sayısı ise 23 bin 573 oldu. 2007 yılında Yeşil Kart için başvuru yapan Türk vatandaşı sayısı 68 bin iken bu sayının 2015 yılında 157 bine kadar çıktığı görülüyor. 2007 yılından 2015 yılına kadar başvuru yapan toplam 986 bin kişiden ise yüzde 2.39’u Yeşil Kart sahibi oldu.

Hangi ülke vatandaşları başvuru yapamaz?

Bangladeş, Brezilya, Kanada, Çin, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, El Salvador, Haiti, Jamaika, Meksika, Nijerya, Pakistan, Peru, Filipinler, Güney Kore, Birleşik Krallık (Kuzey İrlanda hariç) ve bağlı devletler, Vietnam gibi ülkelerden son beş yıl içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne toplam 50,000’den fazla göçmen gelmesi nedeniyle DV programına katılamıyor.

Arzu Kulak

Forum USA Gazetesi / Editör

Soru ve haber önerileriniz için: editor@forumusa.com 

Facebook’tan takip etmek için TIKLAYIN

59 YORUMLAR

 1. Degerli yaziniz icin tesekkurler.

  Basvuru zamaninda bekar olan bir sahis, green card cekilisini kazandigini ogrendikten sonra evlenirse, esini de green card ile Amerikaya getirebilir mi ?

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Övgünüz için teşekkür ederiz. Green Card başvurusu hakkında sorunuzu, ‘Forum USA’ gazetesi olarak konuyla ilgili avukata ilettik, aldığımız yanıt ise aşağıdaki gibidir:

  ‘Evet, Green Card kazanıldıktan sonra evlenilmesi halinde başvuru sahiplerinin eşleri Green Card ile Amerika’da göçmen statüsüne sahip olabilir. ‘

 3. Merhaba
  Ben Green card başvurusunda bulunmuştum fakat bilgileri yanlış doldurdum.
  iptal etmek istiyorum sizce iptal edilebilirmi?iptal edilemese bile yenilenebiilirmi bilgilerim?
  Bir diğer sorumda basvuru tarihlerinden önce bir şirket aracılığıyla bilgileri yolladım üstünede belli bir ücret ödedim başvurmaları için.
  aynı anda 2 başvuru yapılırsa başvurularım iptal olur mu?
  yanıtınızı bekliyorum teşekkürler.

 4. Merhaba Uğur Bey,

  Sizin için Amerika’daki Avukat Ayhan Öğmen’e danıştık.

  Avukat Öğmen’in yanıtı şöyle: “Maalesef bir kereden fazla basvuru aynı yıl için yapamıyorsunuz. Başvuru sahibinin seneye tekrar denemesini tavsiye ederim”

  Göçmen vizeleri için daha farklı sorularınız varsa info@ogmenlaw.com‘ a e mail atabilir ya da http://www.ogmenlaw.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Teşekkürler

 5. Merhaba Green card başvurusu yaptım ve onay numarasını verdi.Fakat türkçe karakter kullanmama rağmen onayladığı sayfada soyadımı GÜRCAN diye gösterdi.bu sorun teşkil eder mi ne yapmam gerekiyor??

 6. Merhaba, basvuru yaptığım fotoğrafta, fotoğrafçı göz altlarında silme/düzeltme yapmış. internet başvurum başarıyla kabul edildi,resim yuklerken de bir problem yaşamadım.başvurunuz başarılı ibaresini gördüm fakat daha sonra sıkıntı yaratır mı fotoğraf?

 7. Merhabalar, ben bu yıl için başvuru yaptım ve durumumu kontrol etmek için siteye girmeye çalışıyorum ancak verilen vonfirmation number kabul edilmiyor sistem tarafından gerekçe uzun denmesi fakat mümkün değil çünkü screen shot almıştım. acaba henüz cok erken olmasından kaynaklanıyor olabilir mi ? Sebebi nedir ? Teşekkürler.

  • Merhaba eğer 2015 yılında çekilişe başvuru yaptıysanız 2016 yılı sonuçları henüz açıklanmadı Mayıs ayında açıklanacak.

   wwww.forumusa.com sitemizi takip ederseniz çekiliş talihlilerinin açıklandığı tarihi size duyuracağız …

   Teşekkürler

 8. Merhaba. 2016 talihlisiyim. Ancak kafama bir şey takıldı. medeni durumu boşanmış mı yoksa yasal olarak ayrı mı yaptım emin değilim. ilk başvuru formunu, yani elektronik başvuru formunu görüntüleyebilmenin bir yolu yok mu? Veya Kentucky Consular Center’dan ilk başvuru formunun kopyasını istesem gönderirler mi?

  • Merhaba Tuğba Hanım,
   Avukat Ayhan Ogmen sorunuzu şöyle yanıtladı:
   Eğer çekilişse ilk katıldığınız zamanki formu kast ediyorsanız, maalesef bunu şuan görme durumu mümkün değil. Kentucky Center’a yaptığınız başvuruda doğru olan medeni durumunuzu belirtebilirsiniz.

  • Başvurular her yıl 1-2 Ekim ile 3-4 Kasım tarihleri arasında yapılıyor. 2016 Mayıs ayında geçen yılın kazananları açıklanacak. Ekim ayında ise bir sonraki yıl Yeşil Kart çekilişleri için başvurular başlayacak. http://www.forumusa.com adresini takip etmeye devam edin. Gelişmeleri paylaşıp yaklaşan tarihleri size hatırlatacağız.

   Teşekkürler

   • arzu hanım merhabalar,
    başvuru yaptım ve onaylandı daha sonra onay ekranı geldi ve ben sanırım yanlışlıkla bu ekranı kapattım. onay numarasını alamadım. şimdi başvurumu kontrol etmek için girdiğimde onay kodumu unuttum kısmını doldururken girilen bilgilerin yanlış olduğu söyleniyor, bütün karakterleri girdim hatta büyük küçük karakterleri bile denedim ama bi türlü öğrenemedim onay kodunu. yardımcı olabilir misinz

 9. Merhaba,
  Ben yaklaşık 15 gün sonra f1 vizesi ile abd ye gideceğim. Planlanan kalış süren 1 yıl. Bu süre zarfında green card başvurusu yapmak istiyorum.ancak çıkmazsa sahip olduğum vizeye de zeval gelsin istemem. Olaki bir uzatma durumu sökonusu olur vs. Sizce bu başvuruyu Türkiye ye dönünce yapmak daha sağlıklı olur mu?ilginize çok teşekkür ederim. Sevgiler.

  • Merhaba Mısra Selin Hanım,

   Avukat Ayhan Ogmen sorunuzu şöyle yanıtladı: Başvuruyu ancak Ekim 1’de yapabileceksiniz. Dönüş yapmadan başvuruyu yapmanızda sakınca gözükmüyor. Yalnız ileride ABD konsolosluğuna vize başvurularında genel olarak bu durum gözükmese de, bu durumun ortaya çıkmaması diye net bir şey söylemek de mümkün değil.

 10. Merhaba,
  Guzel yaziniz icin size tesekkur ediyorum ve bir soru sormak istiyorum.
  Basvuru yapilirken sansimizi arttiran bir faktor olabilir mi? Mesela basvuru donemi acilir acilmaz erkenden veya son gunlerde bir sansimiz olabilir mi?
  Tesekkurler iyi calismalar..

 11. Merhaba ben basvuru yaptım greencardla ama arayan şahısla ilgili durumu konuşunca iptal etmek istedım ve bunun iptali ile 600 tl ceza amerıkadan veto yiyeceksınız diye cevap aldım ben? Böyle birşy mümkün mü ??

  • Başvular mayıstan sonra başlıyor. Ancak firma aracılığıyla başvuru yaptıysanız onlar erkenden başvurularınızı alıp mayıs ve kasım ayları arasında çekiliş için sizin adınıza başvuru yapıyorlar. 2016 başvuruları ise 2017 yılının mayıs ayında açıklanacaktır… İlginiz için teşekkürler…

 12. Merhabalar
  Green Card Form doldurmada aklıma bir soru takıldı çocuklar konusunda. Eski eşinizin çocuklarını da dahil edin diye anladım yazıyı!
  Yani çocukları sayarken eski eşimin (benden olmayan-eski eşinden olan 21 yaş altı ) çocuğunu da mı katmam gerekiyor çocuk sayısı belirtirken?

  • Bu konuda yetkili-uzman bir kişiden bilgi almanız daha uygun olur. Bunun için Amerikan Konsolosluğu’nun internet sitesinden de yararlanabilirsiniz. Soru-cevap şeklinde açıklamalar var. Söz konusu siteye bakabilirsiniz.

 13. Merhaba.dün başvurumu yaptım.a.y.a. global isimli bir şirket aradı ve belgelerimin gelmesi için 180 tl ödemem gerekiyormuş.sizce bunu ödemlimiyim yoksa bu tür yerlere itimat etmemekmi gerekir.

 14. Merhaba.dün başvurumu yaptım.a.y.a. global isimli bir şirket aradı ve 180 tl ödemem gerekiyormuş.sizce bunu ödemelimiyim yoksa bu tür yerlere itimat etmemekmi gerekir.

 15. Merhaba,
  2018 green card cekilişine başvurmak istiyorum. benim bir kızım var ve kızım eski eşimle yaşıyor ve hiç görüşmüyoruz. yani kızımın vesikalık resmi bende yok ve almam mümkün değil, başvuru sırasında kızımın bilgilerini girsem ama resmini elimde olmadığı için siteye yüklemeden başvuru yapabilir miyim? bu başvurum kabul edilir mi acaba?

 16. Merhaba

  Lise terk olup uzun yıllar çalışmış biri olarak (Herhangi bir sertifikam yok) yine de DV 2018 çekilişe katıla bilir miyim.Sitesindeki iş ve yeterlilik listelerine baktığımda hiç bir şekilde yaptığımız iş onlar için geçerli olmuyor. Tabi dikkat ettim çevremdeki kimse de pek katılabilir gözükmüyor çünkü koydukları puantaj sınırı 7.0 a ulaşan meslekler zaten lise üstü eğitim almış olanlar.

  Bu durumda hiç katılmayalım mı, çıkarsa diskalifiye mi olur yoksa yine de uzun yıllar çalışmamız etken olur mu?
  Saygılar

 17. green kart başvurusu sırasında isim ve soyisim yazarken türkçe karakkter mi kullanmalıyız örneğin sevinç çetinkaya nasıl yazılmalı , adres yazarken de mi türkçe karakter kulllanmalıyız yardımcı olursanız sevinirim.

 18. Meraba ben lise iki terkim son 4 yildir dogalgaz kaynak isi yapiyorum ama herangi bir belgem yok basvurum kabul edilip kazanirsam elimde bir sertifikam olmadan calistigim isimi nasil ispatlayabilirim acaba cevap verirseniz cok sevinirim .

 19. merhaba fotoğrafımda gözlerin üzerinde flaştan kaynaklanan ufak noktalar oluşmuş bu sorun olurmu ? fotoğrafçıya gözlerdeki noktaları silip bir daha kopya yaptırdım hangisini kullanırsam daha uygun olur
  teşekkür ederim

 20. 2016 yazini J1 vizesi ile Amerika’da gecirdim ve dondugum zaman ekim ayinda green card basvurusu yaptim, bu sene tekrar bir sirket uzerinden J1 ile Amerika’ya gitmeyi planliyorum vize almam da bir sorun olur mu?

 21. Merhaba;

  Öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Çekilişe katıldık fakat merak ettiğim eşim Türkiye de serbest avukat olurda çekilişi kazanırsak mesleği Amerikada devam edebilme ihtimali olurmu (denklik dersler vs. ile) yoksa orada yenidenmi okumak zorunda teşekkür ederim şimdiden

CEVAP VER