İngiltere’den Suriye’ye giden gençler Türkiye’de yakalandı

0


İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, terör örgütü DAEŞ’e katılmak için Suriye’ye gittikleri iddia edilen üç İngiliz genç kızla ilgili Türk mevkidaşını aramadığını, çünkü İngiliz polisinin Türk yetkililerle zaten iyi bir işbirliği içerisinde olduğunu söyledi

May, İngiliz Parlamentosu İçişleri Komisyonu’nun terörle mücadeleye ilişkin sorularını yanıtladı. Suriye’ye ve Irak’a bir süredir İngiliz vatandaşlarının seyahat ettiğini, bunlar arasında sadece erkeklerin değil kadınların ve genç kızların da bulunduğunu belirten May, “Bu yeni bir şey değil, bir süredir yaşanan bir şey. 600’den fazla kişinin Suriye’ye ve Irak’a seyahat ettiği tahmin ediliyor” dedi.

Bakan May, komisyonun başkanı İşçi Partili milletvekili Keith Vaz’ın “Üç genç erkeğin Suriye’ye gidişleri önlendi ve İstanbul’da havaalanında durduruldular. Bu, Türk yetkililerle işbirliğinin arttığını mı gösteriyor?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Türk yetkililerle işbirliğimiz zaten bir süredir devam ediyor ve Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmeyi amaçlayan kişilerle ilgili birkaç farklı yolla işbirliği halindeyiz. Hem üç genç kızla, hem de üç genç erkekle ilgili olaylarda ne kadar erken yetkililer bilgilendirilse o kadar erken eyleme geçilebileceği ortaya çıkmıştır. Bu, hükümetin tek başına çözebileceği bir konu değildir, tüm yetkililerle çalışıyoruz. Bir süredir insanların Suriye’ye seyahat etmemeleri gerektiği mesajını veriyoruz.”

Keith Vaz, “Üç genç kızın ailesinin, erken davranılsaydı kızlarının Suriye’ye gidişlerinin önlenebileceğini” söylediğini anımsatıp, “İşçi Partisi milletvekili Rushanara Ali sizden Türk mevkidaşınızla kızlarla ilgili irtibata geçmenizi istemiş. Ama siz bunu yapmamışsınız, neden?” diye sorması üzerine, İçişleri Bakanı May şöyle konuştu:

“Bu doğru. Çünkü polisten, Türk polisi ve yetkililerle zaten iyi bir işbirliği içerisinde oldukları ve çalıştıkları yönünde tavsiye aldım. Üç kızın kayıp oldukları fark edilmeden önce Türkiye’ye seyahat ettiklerine de dikkat çekmek gerekiyor.”

İçişleri Komisyonu geçen hafta da Londra Polis Teşkilatı Başkanı Sir Bernard Hogan-Howe, kızların aileleri ve Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’e konuyla ilgili sorular yöneltmişti.

15 yaşındaki Shamima Begum, 15 yaşındaki Amira Abase ve 16 yaşındaki Kadiza Sultana’nın, 17 Şubat’ta Londra’dan İstanbul’a gittikleri ve daha sonra Suriye’ye geçerek terör örgütü DAEŞ’e katıldıkları tahmin ediliyor.

Geçen hafta sonu da İstanbul’da havaalanında yakalanan ve DAEŞ’e katılmak için Suriye’ye ulaşmak istedikleri tahmin edilen üç İngiliz erkek gözaltına alınarak, İngiltere’ye geri gönderilmişti. Üç genç erkek Londra’daki sorgularının ardından da dün kefaletle serbest bırakılmışlardı.

sabiha

CEVAP VER