Insane Clown Posse’un Hayranları Tepkili: “Biz tehlikeli değiliz”

0

Kendilerine “Juggalos” adını veren Insane Clown Posse’un hayranları 16 Eylül Cumartesi günü FBI’ın kendilerini ‘güvenlik tehdidi grup’ üyesi olarak değerlendirmesini protesto etmek amacıyla Washington’da toplandı.

ForumUSA-Ahmet KASAN
Juggalo alt kültürü ad hoc fan gruplarından esinlenerek ortaya çıktı. Son yıllarda, suç grupları “Juggalo” ismini kullanmaya ve ana akım Juggalo kültürünün imajını kullanmaya başladı. Hayranları “güvenlik tehdidi grup” olarak addedilen bu hip hop grubu Joseph Bruce ve Joseph Utsler tarafından 1989’da kuruldu. ‘Violent J ve Shaggy 2 Dope’ takma adlarıyla gösteri yapan ikili, bir hip hop tarzı olan horrorcore tarzında müzikleri ve canlı performanslarıyla kurulduklarından beri dikkat çekiyor. Bu sebeple de grubun çok sayıda hayranı var ve bu hayranlar kendilerine “Juggalos” diyor.
Grubun hayranları -Juggalos- neden Washington’da?
FBI, 2011 yılında yayınladığı raporunda Juggalo’yu Sokak çetelerine dâhil etti ve onları “hızlı biçimde genişleyen” bir çete olarak nitelendirdi. Juggalo’yu çeşitli sabıkaları olan “MS-13” veya “Bloods and Crips” gibi sokak çeteleri ile birlikte adlandırdı ve potansiyel suçlu olarak gösterdi.
Gerçekten de Juggalo ile ilgili şiddet vakaları oldu. 2008’de iki adam – birinin ön kolunda Hatchetman (Insane Clown Posse tarafından kurulan Michigan merkezli plak şirketi Psychopathic Records’un logosu) dövmesi vardı – Seattle’daki bir şantiye yakınlarında evsiz bir adamı öldürdü. Beş yıl sonra Las Vegas’ta bulunan 21 yaşında Juggalo’lu Stephen Giles, bir adama saldırdı. Fakat bu olaylar birkaç Juggalo üyesi tarafından gerçekleştirildi. Bu sebeple tüm Juggalo üyeleri adına yayınlanan rapor Insane Clown Posse ve Juggalo üyelerini rahatsız etti.
Insane Clown Posse ve Juggalos, bugüne kadar sevgi ve barışı teşvik eden bir topluluk olduklarını ısrarla ifade ediyor ve bu sokak çetesi yaftalamasını sonlandırmaya çalışıyor. Bu sebeple geçtiğimiz cumartesi günü, binlerce Juggalos Washington DC’de National Mall’da toplandı. Joseph Bruce ve Joseph Utsler’e benzer şekilde suratlarını palyaço gibi boyayan fanların toplanma amacı kendilerinin tehlikeli olmadıklarını, sadece farklı olduklarını ve mağduriyetlerini anlatmak.
Grup üyeleri Joseph Bruce ve Joseph Utsler hayranlarının çete suçlamasından dolayı çeşitli şekillerde ayrımcılığa uğradıklarını belirttiler. İkili aynı zamanda web sitelerinde yer alan videoda hayranlarının Juggalo dövmesine sahip oldukları veya Juggalos konserlerine gittikleri için işlerini kaybettiklerini ve Juggalo üyelikleri yüzünden orduya erişimlerinin reddedildiğini söyledi.
Mağdurlardan biri olan Jessica Bonometti 4 yıldır Virginia’da memur olarak çalıştığı işinden kovulduğunu belirtti. Bonometti geçen sene şefinin onu bürosuna çağırdığını, güvenlik tehdidi oluşturan bir grup hakkında sosyal medyada olumlu söylemlerde bulunduğunu için işine son verildiğini söyledi. Yeni iş bulamayan Bonometti sadece işini değil, tüm kariyerini kaybettiğini belirterek protestoya katıldı.
Juggalo’nun kurduğu profesyonel güreş federasyonu Juggalo Championship Wrestling’in sunucusu Kevin Bill ise şunları söyledi: “Biz sadece farklıyız; tehlikeli değiliz. Müzik bir suç değildir ve olmamalıdır.”
Juggalos FBI’ı mahkemeye vermek istiyor
2014’te Insane Clown Posse ve plak şirketi, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ile birlikte FBI aleyhinde, Juggalos’un bir suç çetesi olarak adlandırılmasının “yersiz ve yasalara aykırı” olduğunu iddia ederek dava açtı. Dava birkaç kez reddedildi ve şu anda itiraz halinde. Devam eden dava nedeniyle FBI bir bildiri yayınladı.
Bildiriye göre 2011 yılında yayınlanan Ulusal Çete Tehdidi Değerlendirmesi, FBI ile kolluk kuvvetleri tarafından paylaşılan bilgilerden oluşuyordu. 2011 raporunda Juggalos sadece dört eyalette çete olarak tanınıyordu ve aslında FBI Juggalos’u, iki yılda bir yayınlanan çete raporlarından hiçbirine dâhil etmemişti.
Bu açıklamalar yapılsa da Juggalos FBI’nın 2011 raporunu reddedene kadar tepkilerine devam edeceklerini belirtti.
Sonuç olarak Juggalos, Federal Soruşturma Bürosu, Ulusal Çete İstihbarat Merkezi ve Arizona, Kaliforniya, Pennsylvania ve Utah eyaletleri de dâhil olmak üzere hükümet ve kolluk kuvvetleri tarafından sokak çetesi olarak sınıflandırıldı.
 Simgeleri palyaço
Washington’daki yürüyüş, Juggalos’a imajlarını değiştirme imkânı tanıyor. Ülkenin birçok bölgesinden mağduriyetlerini belirtmek ve mağdurlara destek olmak amacıyla toplanan Juggalos zararlı olmadıklarını, palyaço gibi boyadıkları yüzlerin arkasında bir müzik tutkusu olduğunu belirtmeye çalıştı.
Amaçlarını gerçekleştirmek adına Insane Clown Posse bir video mesajında, fanlarını sarhoş olmamaya ya da uyuşturucu kullanmamaya, herhangi bir şeyin abartılmamasına ve çatışma çıkarmamaya davet ettiler.
Juggalos’ların kendine has bazı özellikleri mevcut. Gang renkleri, özellikle siyah, beyaz ve kırmızı, Psikopat Rekorlar giysi ve gereçler, “joker kart”, “Hatchet Man” logosu da dâhil olmak üzere Insane Clown Posse ve Psychopathic Records ile ilgili dövmeler. Kötü palyaço temalı siyah ve beyaz yüz boyası.

CEVAP VER