Irk farklılığı, yaşanan boks maçlarının popülerliğini arttırıyor

0

Her yıl büyük çekişmelerin yaşandığı boks dünyasında Floyd Mayweather Jr ve Conor McGregor karşı karşıya geldi, fakat farklı renklerin mücadelesi maçın parasal değerini ve popülerliğini daha fazla arttırdığı ortaya çıktı.

Forum USA

Amerika’nın Las Vegas kentinde dün oynanan karşılaşma tarihi bir maç olarak ekranlara yansıdı. 40 yaşında yenilmez ünvanlı efsane ağır siklet boks şampiyonu Mayweather, emekliye ayrılmadan önce karma dövüş sanatları şampiyonu McGregor ile karşı karşıya geldi. Rakibine üstün gelen Mayweather maçı kazandı.

Bu iki isim tarihteki en pahalı boks maçında 12 rauntluk maçta karşı karşıya geldi. Maçtan sonra Mayweather’in kazancı 200 milyon doları bulacağı, McGregor’un kazancı ise 100 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Las Vegas’taki maç yakın tarihin en pahalı ve en tuhaf boks maçı oldu.

Bazen maçtan çok maçın kimler arasında oynanışacağı daha fazla gündem oluyor, dün geceki karşılaşma tam da bunun bir örneğiydi. Maçtan önce boksörlerin kullandığı kelimeler ve davranışlar karşıdakinin rengine göre değişiyor çoğu zaman. Bu da ortaya ırkçı bir rekabet koyuyor.

“Benim için dans et, delikanlı” ırkçılık olarak algılandı

McGregor, Los Angeles ‘daki basın toplantısında Mayweather’a , “Benim için dans et, oğlan” dedikten sonra birçok kesimden ırkçılık yaptığına dair tepki almıştı.

McGregor, ırkçı olamayacağını çünkü “karnımdan aşağısı siyah” sözleriyle tartışmayı daha da arttırdı. Mcgregor, “Mayweather’in kışkırtması sayesinde, o zamandan beri birçok insanın benim ırkçı olduğumu ve kavgayı “dünyanın dört bir yanındaki siyahlara” ithaf ettiğimi iddia ediyor, fakat bu iddialar doğru değil” dedi.

Kullanılan ırkçı altyazılar ve tanıtımlar, ırk çatışması üzerinden maçın popüliterliğini ve değerini daha fazla arttırmaya yönelik olarak görülüyor.

McGregor için kullanılan, Büyük Beyaz Umut sözleri 100 yıllık kavgalar için kullanılıyor. Ancak siyah beyaz bir bölünmeyi de aynı anda oyuna yansıtıyor.

New York Üniversitesi’nde tarih profesörü ve “Beyond The Ring: Amerikan Topluluğunda Boks’un Rolü” yazarı Jeffrey Sammons, “Şu anda çok kutuplu ve çok çelişkili bir ırk çevrevesine sahibiz” dedi. Sammons, “Eminim beyaz üstünlüğünü savunanlar için McGregor ön planda oldu.

Samsons, Floyd Mayweather’ın daha önce herhangi bir sosyal konum üzerine yorum yapmasını hiç duymadığını, sadece bir boksör olarak görevini yaptığını, böyle bir atışmanın içine girmesi maçın popülerliğini arttırdığını söyledi.

Amerika’da, Jack Johnson’dan Muhammed Ali’ye sporcular, boksu toplumsal değişim için bir araç olarak kullandı. Ancak ırk, daha çok bir pazarlama taklidi olarak kullanıldı.

Eleştirmenler, McGregor ve Mayweather’ın ırk üzerinden değerlendirilmeleri, yapılan mücadelenin daha çok ilgi çekmesini sağladı.

Bu örnek ilk değil

Eski ağır sikletci Gerry Cooney, “Kelimeleri kötüye kullanıyorlar ve bunu maçlarını tanıtmak için kullanıyorlar” dedi.

Cooney 1982’de ağır siklet şampiyonluğu için Larry Holmes ile maç yaparken, son beyazın ağır şampiyon olması üzerinden 22 yıl geçti. Maçı kazanan beyaz Cooney, Time dergisinin kapağında çıktı.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan gruplar, savaşın gecesi siyahi oyuncu Larry Holmes’i vurmakla tehdit etmişti.  Siyah gruplar ise, Holmes’e bir şey olması durumunda misilleme yapacaklarını söylemişti. Böyle bir ortamda oynanan karşılaşma milyonlarca izleyiciyi ekranlara kilitlemişti. Las Vegas’ta karşılaşan ikilinin maçında polis keskin nişancılarla çevrenin güvenliğini sağlamıştı.

“Büyük Beyaz Umut”

Boksun tanıtımında ırklar üzerinden tanıtımın kökleri çok daha eskiye dayanıyor. Jim Crow döneminin ortasında, 1908’de, siyahi oyuncu Jack Johnson ağır siklet şampiyonluğunu kazandıktan sonra, beyaz Amerikalılar ayaklandı. İsyan şehir sokaklarını doldurdu. Devlet, Johnson’un zafer filminin taşınmasını engelleyen kanunlar düzenledi. Romancı Jack London, Johnson’u yenmek ve doğal düzeni sağlamak için “Büyük Beyaz Umut”u çağırdı.

Eski ağırsiklet boks şampiyonu beyaz yarışmacı James J. Jeffries, “Beyaz bir oyuncu için ağır şampiyonayı geri kazanmak en azından spor camiası için zorunlu ” demişti. Jeffries, “Beyaz bir erkeğin hepsinin kralı olduğunu göstermek kendimi göstermeliyim demişti.

Böyle bir atmosferde oynanan dün geceki karşılaşma, Amerika’da ırk üzerinden rekabetin dahada devam edeceğinin sinyallerini veriyor.

CEVAP VER