Irma Kasırgası bir Ada’yı yok etti

0

Irma Kasırgası, Karayipler’in doğusunda bulunan Barbuda Adası’nı yıkıma uğrattı ve 300 yıldır Ada, ilk kez yaşanmaz hale geldi. Barbuda’daki yapıların yaklaşık % 95’i hasar görmüş durumda ve Ada’da yaşayan 1.800 kişinin tamamı tahliye edildi.

Hakan BAŞPINAR – Forum USA
Barbuda Adası’nın Başbakanı Gaston Browne, “Yaptığımız gözlemlere ve araştırmalara göre Ada’daki binaların yaklaşık olarak % 95’i zarara uğramış durumda. En azından çatılarının bir kısmını kaybetmişler. Bu durumu görmek gerçekten çok üzücü. Ada’da yaşanması artık zor gözüküyor.” dedi. Browne, Irma Kasırgası’nı en tehlikeli seviye olan 5. seviyede olduğunu belirtti.
Başbakanı Browne, Barbuda’da nüfusun coğunluğunun evsiz kaldığını ve Ada’nın yeniden inşası için yaklaşık olarak 100 milyon dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.
2015 yılından beri Antigua ve Barbuda’nın Büyükelçisi olarak ABD’ye hizmet eden Ronald Sanders konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “300 yıllık bir zamanda ilk kez Barbuda adasında yaşayan bir kişi kalmadı. 300 yılı aşkın süredir bir medeniyet o adada yaşamını sürdürüyordu.” dedi.
Sanders: Ada, tarihindeki en korkunç kasırgaya maruz kaldı
Sanders yaptığı açıklamada Barbuda Adası’nın tarihindeki en vahşi, korkunç ve acımasız kasırgaya maruz kaldığını belirtti. Yaklaşık olarak 100 km karelik bir alana sahip olan Barbuda Adası’na Irma Kasırgası geldiğinde saatteki hızı 300 kilometreye ulaşmıştı. Ayrıca Kasırga’nın çapının 600 km’ye ulaştığı belirtildi.
Sanders, “Ada’nın ve Ada’da yaşayan insanların bu derece büyük bir ‘canavar’ karşısında kesinlikle hiç şansları yoktu.” dedi. Ada yetkilileri, Irma Kasırgası sonucunda Ada’da 1 kişinin hayatını kaybettiği açıkladı.
Barbuda’dan kaçanlar, Irma kasırgasından Barbuda kadar hasar görmeyen Antigua’ya gönderildi.
Sanders Antigua’daki barınaklarla ilgili yaptığı açıklamada, “Barbuda’daki yaşayan insanların çoğunu Antigua’daki barınaklara getirdik. Barınak koşullarını mümkün olduğu kadar iyi seviyede tutmak çalışıyoruz. Neyseki bu kasırga için önceden hazırlık yapmıştık ve karsırgadan önce ABD’den yardım malzemeleri sipariş etmiştik.” dedi.
Büyükelçi Sanders, Barbuda’dan tahliye edilenlerin güvende olduklarını ancak durumun istenilen kadar iyi olmadığını ve 500 civarında okul çağındaki çocuk da dahil olmak üzere tahliye edilen insanların hükümet binalarında ve bakım evlerinde sıkışık bir vaziyette yaşamak zorunda kaldıklarını söyledi. Ayrıca Sanders, “Öğrenciler için okul sezonu tekrar başlıyor ve bu öğrenciler için Antigua’da eğitim koşulları sağlanmalı.” dedi.
Sanders: Dünya, Barbuda’ya yardım etmeli
Sanders yaptığı açıklamada, “Biz küçük bir ada topluluğuyuz. Antigua’nın GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla)’sı yaklaşık 1 milyar dolar. Ada’nın yeniden inşası için gereken sorumluluğu kendimizin üstlenmesi zor. Barbuda’da yaşananlar sadece felaket değil, insani bir krizdir. Uluslararası toplumun yardımımıza gelmesini umuyoruz. İstediğimiz bir şey için değil, gerçekten ihtiyaç duyulan bir şey için yardım istiyoruz.” dedi.
İlk tahminlere göre Barbuda’nın iyileşmesi için yaklaşık 100 milyon dolar gerekiyor. Yetkililer, Barbuda’yı yeniden inşa etmek için sürdürülebilir bir kalkınma planı oluşturacağını belirtti.
Tarihteki en şiddetli kasırga olarak kayıtlara geçen Irma Kasırgası, Barbuda Adası’nın yanı sıra  St. Martin Adası, St. Barts Adası, Virgin Adaları ve Anguilla Adası’nında da tahribata neden oldu. İngiltere toprağı olan Anguilla’da bir kişi kasırga sonrası yaptığı açıklamada, “Adamız nükleer saldırıya uğramış gibi gözüküyor.” dedi. Kasırga, Anguilla Adası’nda bir kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.
St. Martin Adası’nın Hollanda’ya ait olan kısmında büyük tahribat meydana geldi. Olay sonrası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irma’nın etkilerini “sert ve acımasız” olarak nitelendirdi. St Martin Adası’nda da 5 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Macron, Irma Kasırgası’nın yarattığı tahribatın en kısa zamanda giderilerek Ada’nın yeniden inşa edileceği sözünü verdi.

CEVAP VER