Kanca: İslamiyetin terörle ilgisinin olamayacağını anlatabilmeliyiz

0

New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde hizmet veren Ulu Camii, Mevlid-i Nebi programına ev sahipliği yaptı. Geçen cuma akşamı gerçekleşen programda Kur’an tilaveti yer alırken, Mevlit ve ilahiler de okundu. Programa katılan Diyanet Center of America Başkan Vekili ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Fatih Kanca Hz. Muhammed’in insan hayatına kazandırdığı zenginlikleri anlattı

Işınsu KAYGUSUZ

New Jersey eyaletinde hizmet veren Paterson Ulu Camisi’nde geçen cuma akşamı Mevlid-i Nebi programı düzenlendi.

Caminin kültür merkezindeki program, Hz. Muhammed’in hayatından kesitlerin anlatıldığı slayt gösterisi ile başladı.

Paterson Ulu Camii Hocası Ümit Akkaya.

Programda Paterson Ulu Camii Hocası Ümit Akkaya ve Paterson Diyanet Mevlana Camii Hocası Muhammet Gündoğdu tarafından ve Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okundu.

Paterson Diyanet Mevlana Camii Hocası Muhammet Gündoğdu.

Ulu Cami Dernek Başkanı Hamza Bolur da programın bir bölümünde ilahiler seslendirdi.

Ulu Cami Dernek Başkanı Hamza Bolur.

Programda çocuklar bazı ayetleri İngilizce olarak seslendirdi, Hz. Muhammed’i anlatan ilahiler ve şiirler söyledi.

Çocuklar bazı ayetleri İngilizce olarak okudu.
Programda bazı çocuklar, öğrendikleri Sureleri seslendirdi.

“Müslüman olarak örnek birer insan olmalıyız”

Diyanet Center of America Başkan Vekili ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Fatih Kanca da programda konuşma yaptı. Kanca, Hz. Muhammed’in insan hayatına kazandırdığı zenginliklerden söz etti.

Hz. Peygamberin hayatının örnek alınması gerektiğini söyleyen Kanca, “Peygamber efendimizin hayat tarzı, güzel ahlakı, Müslüman olarak örnek almamız gereken en önemli hususlardan. Bizler burada Amerika’da hal ve hareketlerimizle bunu diğer insanlara göstermeliyiz. Müslüman olarak örnek birer insan olmalıyız” diye konuştu.

Diyanet Center of America Başkan Vekili ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Fatih Kanca.

Hz. Muhammed’in çektiği acılara, gördüğü işkencelere rağmen Allah yolundan dönmediğini belirten Kanca, “Bugün İslam coğrafyasında yaşanan acıları düşünün. Örneğin; bugün kimlerin evleri daha namazlı derseniz ne yazık ki yaşadığımız rahat evlerimize rağmen bizim yani Türk toplumunun evleri değil. Ama o içinde bulundukları kötü olaylara acıyarak baktığımız Filistinli kardeşimin evlerinde daha çok namaz kılınıyor. Yaşadıkları acılara rağmen dini görevlerini terketmiyorlar” dedi.

İslam aleminin yoğunlukta olduğu Ortadoğu’da yaşanan terör olaylarına da değinen Kanca “Bugün o topraklarda olanlardan hepimiz sorumluyuz. Birileri İslam’ın adını kullanarak dünyada terör estiriyor, katliam yapıyor. Bütün bunlara karşılık biz gerçek İslamiyetin bu olmadığını, İslamiyetin terörle ilgisinin olamayacağını anlatabilmeliyiz” diye konuştu.

Paterson Ulu Camii Hocası Ümit Akkaya, Diyanet Center of America Başkan Vekili Fatih Kanca, Paterson Diyanet Mevlana Camii Muhammet Gündoğdu.

İslam dininin okumayı emrettiğini ancak Müslümanların yeterince okumadığını da söyleyen Kanca, “Bilgiye, ilme ulaşmak için okumalıyız. Kur’an-a bağlı onu anlamaya ve okumaya çalışan bir nesle sahip olmamız gerekiyor” dedi.

“Çocuklarımızı camilerin kubbelerinin altında yetiştirmeliyiz”

Özellikle İslam ortamından uzak gurbette yaşayan Müslümanların çocuklarına daha çok dikkat etmelerini isteyen Kanca, çocukların kazandığı kötü alışkanlıkların yaşamlarına mal olabildiğini belirterek “Çocuklarımızı, gençlerimizi bu kubbelerin altında yetişmeleri için elimizden geleni yapmalıyız. İslam ortamından uzak, gurbette olan bizler, çocuklarımızı her fırsatta ellerinden tutup camilere getirmeliyiz. Camileri çocuksuz bırakmamalıyız” dedi.

İlgi ile izlenen programda katılımcılara yemek de ikram edildi.

 

 

CEVAP VER