Karagöz ve Noel baba hayal perdesinde buluşuyor

0

New York Türk Amerikan Sanat Topluluğu (TAASNY) Karagöz ve Noel Baba’yı hayal perdesinde buluşturuyor. Etkinlik yarın New York’ta gerçekleşecek

Işınsu KAYGUSUZ

Noel Baba ve Karagöz hayal perdesinde ilk kez buluşuyor… Karagöz Everywhere (Her Yerde Karagöz) projesinin yaratıcısı New York Türk-Amerikan Sanat Topluluğu (TAASNY) ve Crescent Moon Karagöz Shadow Puppet Theater ortak organizasyonu ile gerçekleşecek olan “Karagöz Christmas’ı kutluyor” adlı etkinlik, izleyenlere keyifli anlar yaşatırken hayal perdesinde Christmas’ı da kutlayacak.

Etkinlik, TAASNY Başkan Yardımcısı Dr. Ayşen Darcan’ın sunumunun ardından TAASNY’nin kurucu başkanı İbrahim Yazıcı ve Crescent Moon Tiyatrosunun kurucusu olan Amerikalı Cliff Long’un hayal perdesindeki gösterileri ile devam edecek.

İlk kez bir Türk ve Amerikalı Hayali aynı perdede

Projenin yaratıcılarından olan Dr. Ayşen Darcan, “Hepimizi çok heyecanlandıran bu projede ilk kez bir Türk ve bir Amerikalı Hayali aynı perdede buluşacak” dedi.

Yarınki özel gösteriyi anlatan Dr. Darcan, “Karagöz Everywhere takımı, bu seneyi aynı ülke topraklarında yaşamış olan Bursa doğumlu Karagöz ve Demre doğumlu Santa Claus’u Hayal perdesine taşıyarak bir ilki gerçekleştirmek ve beraber Christmas’ı kutlamak istemişlerdir. İki hemşehriyi hayal perdesine taşıyarak kavuşmalarını, sohbet etmelerini ve dünyaya barış mesajları ile moral vermelerini büyük bir zevk ile izleyeceğiz. İngilizce oynanacak olan oyunu izlemeye gelecekler arasında New York Başkonsolosu Sn. Ertan Yalçın ve THY Kuzey Amerika Genel Müdürü Cenk Öcal’ın yanısıra ABD kukla dünyasının tanınmış isimleri, Türk ve ABD’li sanatçılar katılacaktır” dedi.

 

“Karagöz’ü kültürel ve milli sınırların çok ötesine taşıma imkanı bulduk”

Karagöz Everywhere projesi ile ilgili açıklama yapan Dr. Ayşen Darcan, “2016 yılında TAASNY şemsiyesi altında hayata geçen “Karagöz Everywhere” projesi Karagöz Gölge Tiyatrosu sanatını her yere götürmeyi hedef edinmiştir. Bildiğiniz üzere, Karagöz Gölge Tiyatrosu UNESCO tarafından 2009 yılında somut olmayan kültür mirası olarak kabul edilmiştir. Karagöz sanatı yüzyıllardır kıymetini yitirmeyen bir kültür hazinesini beraberinde taşıyarak kültürel bir efsane olarak tüm dünya tarafından takdir görmektedir. Bizler “Her Yerde Karagöz” projesi ile Karagöz ve Hacivat’ın kültür elçiliğini yaparak onların yüzyıllara mal olmuş dostluğunu kültürel ve milli sınırların çok ötesinde binlerce kişiye taşıma imkanı bulduk. Böylesi zengin bir kültür hazinesini Karagöz’ün özüne sahip çıkarak taşımaya onlara verilmiş bir söz olarak benimsedik. Karagöz’ün sanatını, dilini, İngilizce metinlerini, bu felsefeye sadık kalarak Amerika Birleşik Devletlerinde bir çok eyalete taşımaktayız. İngilizce dilinde olan gösterilerimiz çoğaldıkça, Karagöz’ün özünün evrensel dile ne kadar yatkın olduğunu, ne kadar çeşitlilik içerdiğini, seyirci ile din dil ırk ayırımı yapmadan kolayca duygusal bağ ve diyalog kurabildiğini görüyoruz” diye konuştu.

New York’ta 120 kültür elçisi

Bir çok merkezde gösteriler yaptıklarını anlatan Dr. Darcan “Forum USA sponsorluğunda 2017 yılı Ramazan ayı boyunca Maryland Diyanet Center ve Diyanet Başkanlığı’na bağlı bir çok cami ve kültür merkezinde gösteriler yaptık. Bunun yanı sıra University of Connecticut, Yale Üniversitesi gibi çeşitli Üniversitelerden davet aldık. Yunus Emre Enstitüsü’nün katkılarıyla Washington DC Public School’larda gösteriler düzenledik. Ayrıca Miami Başkonsolosumuzun daveti ile onurlandırılmış Florida Türk Amerikan Derneğinin düzenlediği gösterilerde Florida eyaletimizi ziyaret ettik” dedi.

New York’taki Şipşak Restoran’da yarın (12 Aralık 2017) 16:00’da resepsiyon ile başlayacak gösteri 18:00’de sona erecek.

CEVAP VER