Özcan: Kampanyamızı partiler üstü yürütüyoruz

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Amerika Temsilcisi Yurter Özcan, referandumda oy kullanılacak 7 seçim bölgesinde de koordinasyon grupları kurduklarını ve oy verilecek konsolosluklara uzak bölgelerde yaşayan ve ulaşım sıkıntısı olan seçmenlere yardımcı olmak üzerinde yoğunlaştıklarını anlattı.
North Carolina, New Jersey, Pennsylvania, New York, Florida ve California eyaletlerinde konsolosluklara servis hizmeti koyduklarını dile getiren Özcan. “Amacımız, ülkelerinden binlerce kilometre uzakta olsa bile yurttaşlık görevini yapmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet verebilmek. Ayrıca, ABD’de oy kullanılacak 9 gün boyunca, ülke genelindeki her sandıkta bir CHP temsilcisi bulunacak ve oy kullanma süresi bittiğinde oylara Türkiye’ye kadar eşlik edilecek. ABD genelinde sandık görevlisi, saklama ulaştırma kurulu üyesi ve müşahit olarak görev alacak 100’e yakın gönüllümüz var” dedi.

Haftalık koordinasyon grupları

Her ay ABD’de Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere ziyaretler gerçekleştirdiklerini dile getiren Özcan, “Bu ziyaretlerde cumhuriyete ve Atatürk değerlerine gönül vermiş vatandaşlarımızla bir araya geliyor, onların sorularını yanıtlıyoruz” diye konuştu. Özcan, “Şu an sadece Washington’da ofisimiz olmasına rağmen, ABD genelinde 7 bölgede, haftalık olarak toplanan koordinasyon gruplarımız bulunuyor” dedi.
Referandum sürecinde halka açık toplantılar ve paneller düzenlediklerini anlatan Özcan, en fazla seçmenin olduğu New Jersey ve New York bölgelerinde çalışmalara yoğunlaşacaklarını ve çok yakında Washington’da CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ın da katılacağı toplantılar gerçekleştireceklerini dile getirdi.
Özcan, “Hayır’ kampanyanızı hangi başlıklar üzerinden yürütüyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“CHP Genel Merkezi’nin aldığı karara bağlı olarak, ‘hayır’ kampanyamızı partiler üstü bir şekilde yürütüyoruz. Mümkün olduğunca partili kimliğimizi kullanmadan çalışmalar yürütüyoruz. Temaslarımızda, toplantılarda CHP bayrakları, flamaları kullanmak yerine, ‘hayır’ üzerine yoğunlaşıyoruz.”

ABD’de ‘Cumhuriyet Buluşması’ gerçekleştirildi

 

CEVAP VER