Paterson’daki ‘Aile Seminerleri’ne yoğun ilgi

0
Eğitimci Fahrünnisa Erdem.

Maryland’deki Amerika Diyanet Merkezi’nin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın katkılarıyla Amerika’daki Türk kadınlarına yönelik düzenlediği Aile Seminerleri devam ediyor. Paterson’daki Diyanet Mevlana Cami ve Ulu Cami’de hanımlarla bir araya gelen eğitimci Fahrünnisa Erdem, “Kişiler Arası İletişim Sanatı ve Aile İçi İletişim” konularında sohbet etti

Maryland eyaletinin Lanham şehrindeki Amerika Diyanet Merkezi (Diyanet Center of America DCA) tarafından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) katkılarıyla düzenlenen Aile Seminerleri devam ediyor. Eğitimci Fahrünnisa Erdem “Kişiler Arası İletişim Sanatı ve Aile İçi İletişim” başlıklı sunumuyla bu kez New Jersey eyaletinin Paterson şehrindeki Mevlana Diyanet Camii Ve Ulu Cami’de hanımlarla buluştu.

Seminerlerde iletişimin ne olduğuna ve sağlıklı olabilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiğine cevap arandı. Teknolojinin ulaştığı güncel durumda, insanlar arası iletişimin aldığı yeni şekiller üzerinde durulan seminerde iletişim kazalarına dikkat çekilerek, iletişimi kolaylaştıran etmenler ve iletişim engelleri detaylı örneklerle paylaşıldı.

En yakın çevre olarak nitelendirilen aile içindeki iletişime değinen Erdem, sağlıklı iletişim için 3A formülünü şöyle sıraladı: Aktarma, anlama ve anlaşma…

Doğru iletişimde, doğru aktarımın şart olduğunu anlatan Erdem, doğru anlamaya ve anlaşmaya giden yolun da bu olduğu söyledi.

Sağlıklı iletişimin hakim olduğu aileler

Hayata tutunmanın daha da güçleştiği farklı kültür ortamlarında karşılaşılan zorluklarla başa çıkmada en sağlam desteğin sağlıklı iletişimin hakim olduğu aileden geldiğini vurgulayan Erdem, “Sağlıklı bir iletişimin olmasını istiyorsak bunda gönüllülük esastır. Gönülsüz yapılan işin hiç bir anlamı olmaz. Gönülsüz olunca yapılan işin bereketi olmaz” dedi.

Etkili iletişimde etkili dinlemenin önemi

Erdem, ilişkilerde etkili dinlemenin de önemine değinerek, “Karşımızdakini memnun edecek şekilde dinlemek etkili iletişimin olmazsa olmazı. İletişimde sözlerimiz çok önemli ancak beden dili ve ses tonumuz kullandığımız sözlerden 8 kat daha güçlüdür” dedi.

İnteraktif katılım

Kişiler arası sağlıklı iletişim ile ailede sağlanacak huzur ortamının aile bireylerinin kişisel ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmedeki öneminin vurgulandığı seminerde, ebeveyn rolünün gerçeklikleri, kadın ile erkek arasındaki iletişim farklılıkları da anlatıldı. Seminerde katılımcıların, yaşadıkları somut sorunlarla ilgili paylaşımları ve bunların çözümüne ilişkin tartışmalar, toplantıların samimi bir ortamda gerçekleşmesine de olanak sağladı.

Son olarak mutlu ve üretken çocukların kaynağının iletişim sorunları yaşamayan huzurlu aileler olduğunu dile getiren Erdem, “Önce çocuklarımızla iletişimimiz iyi olacak, sonra anne ve babanın iletişimi iyi olacak. Bunda da merhamet duygusu önem kazanıyor. Sevgi ve merhamet olduğu sürece evlilikler de güzelleşir” diye konuştu.

Geçen yıl aralık ayında gerçekleştirilen ‘Aile Seminerleri’nin farklı eyaletlerde devam edeceği belirtildi.

CEVAP VER