TAMJA ve TÇM’den ABD’de belgesel günleri

0

TAMJA ve TÇM, Suriye’deki iç savaşın anlatıldığı “Puzzle” adlı belgesel ile dil ve kültür tarihimizde önemli bir yere sahip kapı kavramının incelendiği “Geçmişin Kapılarından Geçerken” belgeselini Türk-Amerikan toplumuyla buluşturuyor

Türk-Amerikan Medya ve Gazeteciler Derneği (TAMJA) ve Türkiye Çalışmaları Merkezi (TÇM) milyonlarca insanı evinden eden 125 bin kişinin hayatına malolan, onbinlerce kişinin sakat kaldığı Suriye iç savaşının anlatıldığı “Puzzle” adlı belgeseli Türk-Amerikan toplumuyla ve Amerikan izleyicisi ile buluşturuyor.

New York ve New Jersey’de 14-16 Kasım tarihleri arasında düzenlecek gösterimler sonrası filmin yapımcı yönetmeni Prof. Nilüfer Pembecioğlu da izleyenlerle biraraya gelerek soruları cevaplayacak.

DCA’da Geçmişin Kapılarından Geçerken 

Tarihi kapıların ve kapı tokmaklarının hikayesini, özelliklerini fiziki ve kültürel açıdan anlatan, çekimleri farklı kentlerdeki tarihi evlerde gerçekleştirilen “Geçmişin Kapılarından Geçerken” belgeseli de 17 Kasım tarihinde Maryland’deki Diyanet Center of America’da (Külliye) izleyenlere sunulacak.

Her iki belgesel film de Amerika’da TAMJA ve TÇM ortaklığında gösterilecek.

TAMJA Başkanı Cahit Oktay, Puzzle adlı belgeselin, Türkiye’nin mültecilere yönelik yardımlarının anlatılmasında önemli bir adım olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Filmi yapan ekip de Amerika’da gösterimi için çalışan ekip de kısıtlı bütçelerle, kişisel çabalarla, kısa zamanda bu işi, tanıtım açısından önemli bir noktaya taşıdı. Bu çabalar bizim için çok değerli. İkincisi ise Türkiye’nin coğrafyasına karşı sorumluluk ve diğergamlılığının ispatı niteliğinde bir belgesel çalışması olmasından dolayı çok önemli. Türkiye; bütçesine nazaran dünyanın en çok dış yardımda bulunan ülkesi, ama bu yeteri kadar yankı bulmuyor, bilinmiyor. Özellikle Amerika’da son zamanlarda negatif ithamlarla gündeme gelen Türkiye’nin hak ettiği şekliyle gündem olması adına 3 ayrı eyalette 4 farklı mekanda gerçekleşecek bu belgesel günlerini çok önemsiyoruz. Türkiye, çevresinden başlayarak, dünyanın her tarafında ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan bir ülke olarak pozitif anlamda gündemde olmayı fazlası ile hak ediyor. TAMJA üyesi Türk-Amerikan gazetecileri ve medya mensupları, TÇM ile ortak gönüllü bir ekip çalışmasıyla, Suriye halkının yaşadığı dramı, Amerika’da duyurmak için bu organizasyonu yapmaktan son derece mutlu.”

Forum USA sponsorlar arasında

Forum USA Gazetesi’nin medya sponsoru olduğu New York ve New Jersey’deki gösterimlere Ameirka Maarif Vakfı da destek veriyor. Maryland’deki Diyanet Center of America’da (DCA) yapılacak gösterim ise yine DCA’in misafirplerverliği ve katkılarıyla gerçekleşecek. Tüm programlar ücretsiz ve halka açık olacak.

Programlar şöyle:

PUZZLE

14 Kasım Salı, 18.30-21.30

NYC Event Space Green Room / 4 West 43 rd. Street, New York, NY, 10036

15 Kasım Çarşamba, 18.30-21.30

Paterson Ulu Cami Kültür Merkezi – 408 Knickerbocker Ave. Paterson, NJ 07503

16 Kasım Perşembe, 18.30-21.30

New York Üniversitesi, 70 Washington SQ S New York 10012

GEÇMİŞİN KAPILARINDAN GEÇERKEN

17 Kasım Cuma, 18.30-21.30

Diyanet Center of America Konferans Salonu / 9610 Good Luck Rd, Lanham, MD 20706

CEVAP VER