TASC ve KADEM’in ‘Türk Siyasi Tarihinde Kadın’ paneli ilgi gördü

0
Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında New York’ta KADEM ve Türkiye Maarif Vakfının katkılarıyla “Türk Siyasi Tarihinde Kadın” konulu panel düzenledi. Panel geniş katılımla gerçekleşti.
Işınsu KAYGUSUZ/Yasemin ÖZKAFA

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Türkiye Maarif Vakfının katkılarıyla Amerika’daki Türkleri “Türk Siyasi Tarihinde Kadın” konulu panelde bir araya getirdi.

IMG_0739
KADEM Genel Başkanı Emine Sare Aydın.
IMG_0744
KADEM Genel Başkanı Emine Sare Aydın panelde “15 Temmuz Darbe Girişimi; Tanklardan Güçlü Kadınlar” başlıklı sunum yaptı.

KADEM Genel Başkanı Emine Sare Aydın panelde “15 Temmuz Darbe Girişimi; Tanklardan Güçlü Kadınlar” başlıklı sunum yaptı. 15 Temmuz’daki ruhun Çanakkale ile özdeş olduğunu dile getiren Aydın, kadınların o gece aynı ruhla sokağa çıkıp kendilerini tankların önüne attığını dile getirdi. 15 Temmuz gecesi 11 kadının şehit olduğunu hatırlatan Aydın şunlara söyledi: “Kadınlar 15 Temmuz’da da Çanakkale ruhuyla mücadeleye koştu. Onlar, şehit olmayı göze aldılar. Bu kadınlar kendi iradeleriyle sokağa çıkmışlar, ülkeleri üzerindeki hain planlara karşı savaş açmışlardır. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında vatan için cepheye koşan kadınlar gibi 15 Temmuz’da da kadınlar yine vatan için sokaklara çıkmışlardır. Şehit olmayı göze alan bu kadınlar kendi iradeleriyle sokağa çıkmışlar, ülkeleri üzerindeki hain planlara karşı savaş açmışlardır” diye konuştu. Aydın’ın darbecilerle mücadele için sokaklara çıkan kadınların hikayelerini anlatırken salondakilerin duygulandığı gözlendi.

“Darbe ve Terörle Mücadele” başlıklı sunum yapan Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Aşkın Asan ise Türkiye’nin güçlendiği her dönemde benzer problemleri yaşadığını dile getirerek “Türkiye güçlendiği zaman bizi tökezletmeye, yavaşlatmaya çalışan güçler maalesef olmaktadır ama artık uyandık” dedi.

IMG_0796
Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Aşkın Asan Fotoğraf: Yasemin Özkafa (Forum USA)

Asan Türkiye Maarif Vakfı’nın FETÖ’nün yurt dışındaki okulları ile mücadele etmek için kurulduğunu dile getirerek örgüte bağlı diğer ülkelerde bulunan okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmeye başlandığını belirtti. Asan Maarif Vakfı olarak amaçlarının uluslararası eğitim sektöründe tanınır ve güvenilir bir marka olmak olduğunu da söyledi. Asan, ziyaret ettikleri diğer ülkelerden FETÖ ile ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını dile getirerek, “Vakfın genel merkezine çok sayıda ülkeden mektup geliyor. Ziyaret ettiğimiz ülkelerden de aynı. Bize, ‘Bunlar ahtapot gibi tüm sisteme sirayet etmiş durumdalar’ diyorlar. ‘Bizi bu beladan kurtarın’ diyorlar. Tüm dünyayı saran bir veba gibi adeta” ifadelerini kullandı.

IMG_0806
Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tuba Nur Sönmez. Fotoğraf: Yasemin Özkafa (Forum USA)

Panelin konuşmacıları arasında olan Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Tuba Nur Sönmez de “Türk Siyasi Tarihinde Kadın ve Siyaset” konulu konuşma yaptı. Kadının Türk siyasi tarihindeki yerini diğer ülkelerle karşılaştırmalı anlatan Sönmez, Türk kadınının Osmanlıdan bu yana her zaman siyatin içinde olduğunu söyledi. Sönmez ayrıca Türk kadınının kendisine yakışır şekilde 15 Temmuz’da muhteşem bir mucadele sergilediğini de dile getirdi.

IMG_0852
Panelin sonunda, KADEM Genel Başkanı Emine Sare Aydın, TASC İletişim Direktörü Mustafa Tuncer’e günün anısına işlemeli bir kutu hediye etti.
IMG_0859
KADEM Genel Başkanı Emine Sare Aydın, programın sonunda paheli Türkiye’den ve Amerika’dan katılan kadınlarla birlikte selfie çekti.
IMG_0855
KADEM Genel Başkanı Emine Sare Aydın ve panel katılımcıları ve emeği geçen kadınlarla birlikte…

CEVAP VER