Trump’ın akraba yasağına mahkeme engeli

0

Trump yönetimi geçtiğimiz günlerde yeni bir düzenleme ile Müslüman 6 ülke vatandaşlarına yeni vize kısıtlamaları getirmişti. Fakat Trump hükümetinin kararı bir kez daha Yüksek Mahkemeden döndü. Trump’ın daha önce iki kararı da mahkemeler tarafından durdurulmuştu

Forum USA

Donald Trump’ın altı Müslüman ülkenin vatandaşları için alınan geçici seyahat yasağının kapsamı Hawaii’deki bir yargıç tarafından verilen kararla daraltıldı. Verilen karar doğrultusunda daha önce sadece birinci dereceden akrabalarını ziyaret edebilen 6 ülke vatandaşları bundan sonra daha geniş bir akraba listesini ziyaret edebilecek.

Honolulu’daki ABD Bölge Yargıcı Derrick Watson Perşembe günü yaptığı açıklamada; ABD Yüksek Mahkemesi rehberliğinde bu kararı ‘aşırı derecede kısıtlayıcı’ bulduklarını açıkladı.

Yüksek Mahkeme geçen ay, seyahat yasağının küçük bir kısmının yürürlüğe girmesine izin vermişti fakat kararda ABD vatandaşları veya kuruluşlarıyla yakın ilişkileri olan yabancıların yasaklanamayacağına hükmetmişti. Trump yönetimi ise yakın bir ilişkiyi anne, baba, eş, oğul, kız, üvey evlat ve kardeş olarak belirterek diğer akrabalara yasak koydu.

Yargıç Watson yönetimi suçlayarak, yapılan yasağın içeriğinin çok dar olduğunu vurguladı. Yönetime dede, torun, baldız, enişte, teyze, yeğen ve kuzenlere de izin vermelerini emretti.

Watson, “Yüksek Mahkeme, sadece yakın aile bireylerine vize vermek için tasarlanmış olsaydı bile, sadece biraz sağduyu ile olaya yaklaşarak içinde dedenizin olmadığı bir yakın akraba ziyareti düşünün, bu kabul edilemez” dedi.

Trump yönetimi vize sınırlamasında ısrarcı

Trump yönetimi Cuma günü Hawai yargıcının doğrudan ABD Yüksek Mahkemesine yaptığı karara itiraz etti. Trump yönetimi akrabaları sınırlayan son vize kararının haziran ayında mahkemece onaylandığını söylüyor. Yönetim ayrıca cuma günü Yargıtay’a başvurarak Haziran ayında verilen kararın kapsamını genişletilmesini ve yolcuların daha katı şartlara sahip olmasını istedi.

Trump’ın istediği İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarına karşı 90 günlük bir yasaklamasının yapılması. Yönetim, ayrıca ‘teröristlerin’ ülkeye sızmamalarını engellemek için tüm mültecilerin tarama işlemlerini iyileştirmek ve gelebilecek mültecilere yasak koymak için 120 günlük bir izin istiyor.

Obama yönetimi görevden ayrılmadan önce yıllık alınacak mülteci sayısını 110 bin olarak belirtmişti. Fakat Trump yönetimi bunun 50 bin olmasını istedi. 2016 yılında ABD yaklaşık 85 bin mülteciyi kabul etti. Bunların çoğunu Güneyden gelen Kübalılar ve Haitililer oluşturdu.

Eylül 2017 ile yaklaşık 50 bin kişi sınırına ulaşacak mülteci sayısı, o tarihten sonra yönetim tarafından durdurularak hiçbir mültecinin girişine izin verilmeyebilir, sadece Yüksek Mahkeme’nin açıkladığı aile üyeleri dışında.

Trump’ın daha önceki iki kararnamesi de yargıya takılmıştı

Başkan Trump tarafından 27 Ocak tarihinde imzalanan ilk vize düzenlemesi Washington eyaletindeki bir federal yargıç tarafından durdurulmuştu.  San Francisco’daki 9. Bölge Temyiz Mahkemesi de yargıcın kararı lehine karar vermişti.

6 Mart’ta Trump hükümeti tekrardan vize düzenlemesi yaptı.  Hawaii ve Maryland’deki iki federal yargıç kararı “dini ayrımcılık” yaptığı gerekçesiyle askıya aldı. Karara itiraz eden Trump yönetimi temyize gitti fakat Virginia eyaletindeki Temyiz Mahkemesi 4. Dairesi, Müslüman 6 ülke vatandaşlarına yönelik vize ve ülkeye giriş yasağını askıya alan karara ilişkin temyiz başvurusunu reddetti.

CEVAP VER