Vietnam Savaşı can almaya devam ediyor

0

Vietnam Savaşı birçok Vietnamlı için çok eski ve mazide kalmış bir savaş anısı olarak biliniyor. Fakat Vietnam’ın Kuzey kesiminde yer alan Kuang Tri eyaletinin sakinleri için savaş hala devam ediyor. Her gün ölümcül hatıralarla karşılaşmak zorunda kalıyorlar.

ForumUSA-Kenan SALA
Kuang Tri bölgesi Vietnam savaşı sırasında Kuzey ile Güney’i birbirinden ayıran bir bölge olarak kaldı.
Kuang Tri tarih boyunca hiçbir yerin bombalanmadığı kadar bombalanan bir bölge olarak tarihe geçti. II.Dünya Savaşı boyunca bütün Almanya’ya düşen bomba sayısı Kuang Tri eyaletine düşenden daha az.
Bu bombaların çoğu patlamadan olduğu gibi yerinde kalmış. Savaşın bittiği 1975 yılına kadar Vietnam topraklarında 800 bin ton bomba patlamadan olduğu gibi yerinde kaldı. Bu bombalar 100 bin insanın yaralanmasına ve 40 bin kişinin de ölümüne neden oldu.
Kuang Tri eyaletinin topraklarının hala % 80’inden fazlasının mayınlar ve patlayıcılar barındırması şehrin sakinleri için savaşın acımasızlığının devam ettiğinin bir kanıtı.
Çocuklara küçük yaşlardan beri eğitim veriliyor
Çocuklara, dışarıda oynarken bulabilecekleri herhangi bir metal nesneyi almamak veya dokunmamak için uyarılarda bulunuluyor. Çocukların ebeveynleri çocuklarına erken yaştan itibaren bu dersi vermek zorundalar aksi taktirde şimdiye kadar binlerce kişi bu durumdan dolayı ya sakatlandı ya da öldü.
Özellikle patlamamış bombaların düştüğü alanda çalışan çiftçiler yıllardır tehlike altında hayatlarına devam ediyorlar. Çiftçiler tarlalarını bu büyük tehlikeye rağmen ekmek zorunda kalıyorlar.  Bu durum yaklaşık 40 yıldır devam ediyor.

Kuang Tri’de kolları veya ayakları olmayan insan görmek çok normal

Binlerce kurban, hayatlarının bir parçası olmayan bir savaşın kalıntıları yüzünden hayatlarının sonuna dek hayatlarını değiştirmek zorunda kalıyorlar. Bazı insanlar ise hayatta kalmayı başarsa bile, beden parçalarını hiç taraf olmadıkları bir savaş yüzünden kaybediyorlar.
Bunlardan biri 58 yaşındaki Nguyen Thi Cuc, 1986’da iki bacağını patlayan bir bomba yüzünden kaybetti. Babası ile birlikte Dong Ha’daki evlerinin bahçesinde çalışırken, Amerikan kuvvetleri tarafından atılan küçük, beysbol topu boyutunda bir bombanın patlaması sonucu iki bacağını kaybetti.
Hastanede iki ay geçirdikten sonra Cuc, evine geri döndü. Sonunda bir kütüphanede oturarak iş yapabileceği bir iş bularak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Cuc, bunlardan sadece biri onun gibi şehirde yüzlerce insan mevcut. Kaderine razı olan Cuc, “Kazadan hemen sonra, kızgın hissettim ve bana ne olduğunu merak ettim,” diyor Cuc. “Ancak uzun bir süre sonra,  durumuma alıştım. Savaşın diğer insanları nasıl etkilediğini gördüm, artık kızamıyorum. ” dedi.
45 yaşındaki Nguyen Van Phuong da patlamayan bombaların kurbanlarından biri.  Gençlik yıllarında sınıf arkadaşlarıyla beraber ağaç dikmek için kazı yaparken bombanın patlaması sonucu 4 arkadaşı öldü, kendisinin de bir gözü kör oldu.
Phuong, “Bazen, kaza olmasaydı hayatım nasıl olacağını hayal ederim” diyor bisiklet tamir ederek hayatını kazanan Phuong,  “Ama ben sadece bu toplumda küçük bir kişiyim. Geçmiş üzerinde durmuyorum. ” ifadesini kullanıyor.
Mayın ve bomba temizleme çabaları yıllardır devam ediyor
Vietnam hükümeti ve uluslararası gruplar yıllardır patlamayan bombaları ve mayınları temizlemeye çalışıyorlar. Şimdiye kadar ciddi adımlar atıldı. RENEW Projesi, Mayın Danışma Grubu, Norveç Halk Yardımları ve PeaceTrees Vietnam dahil olmak üzere birçok yerel ve ulusal örgüt destek veriyor.
Mayın temizleme ekipleri yolları ve arazileri metal detektörlerle adım adım tarayıp mayın ve bombaları temizliyor. 2014’te bir Vietnamlı yetkili, tüm mühimmatın temizlenmesinin 300 yıl kadar sürebileceğini söyledi. Ancak, Seattle’daki PeaceTrees Vietnam direktörü Claire Yunker, bomba ve mayınların seviyesini ‘‘yönetilebilir seviyeye” ulaşması için beş ila on yıllık bir zaman çizelgesini hedeflediklerini söyledi.
PeaceTrees Vietnam, yetkilileri ayda ortalama 60 ila 100 ton arasında mayın ve bomba temizlediklerini söylüyor.
Şehir önümüzdeki yıllarda daha da güvenli hale gelse bile, Kuang Tri hala ilerlemeye yönelik zorluklarla karşı karşıya ve Vietnam’daki en yoksul bölgelerden biri olmaya devam edecek, çünkü şehirde uzun yıllardır devam eden problemler bir anda bitecek gibi görünmüyor.
Hükümet ve diğer yardım grupları, okul inşası, sürdürülebilir kalkınma, mikro kredileri ve tarım projeleri ile bölgeye yardım etmeye çalışıyor.
Cuc’un geleceği için isteği basit ve dokunaklı olan bu sözleri kanlı Vietnam savaşının üzerinden yıllar geçmesine rağmen kurbanların haykırışlarını tüm dünyaya iletiyor,  “Barışın sonsuza dek sürmesini istiyorum, böylece diğer insanlar da benim gibi etkilenmemelidir.”

CEVAP VER