Yarım asırdır bakır dövüyor

0

Kayseri’de yaşayan 67 yaşındaki Ömer Tüfekçi, kuyumculuğu bırakarak başladığı bakırcılık mesleğinde yarım asırdır çekiç sallayarak ekmeğini kazanıyor

Kayseri‘de gençlik döneminde tanıştığı bakırcılık mesleğini ilerleyen yaşına rağmen sürdüren Ömer Tüfekçi (67), yarım asırdır bakır döverek geçimini sağlıyor.

Gelişen teknolojiyle beraber unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasındaki yerini alan bakırcılıkla gençlik yıllarında tanışan Tüfekçi, maddiyatı geri planda bırakıp sadece sevdiği ve değer verdiği bir mesleği yapmanın haklı gururunu yaşıyor.

Çocukluk yıllarında ilk olarak kuyumculukla tanışan ve 5 yıl bu mesleği yaptıktan sonra bakırcılığa yönelen Tüfekçi, yaklaşık 50 yıldır bakıra şekil vermek için çekiç sallıyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla beraber “bismillah” deyip açtığı dükkanında rızkının peşinden koşan Tüfekçi, bir taraftan da unutulmaya yüz tutmuş bu mesleği gelecek nesillere taşımaya çalışıyor.

Bakır ustası Tüfekçi, mesleğe ilk başladığında bakırcılığın oldukça kazançlı bir iş olduğunu söyledi.

Bakırcılığın zamanla hak ettiği değerden uzaklaştığını aktaran Tüfekçi, şöyle devam etti:

“Bundan 50 sene önce babaannelere, annelere verdiğimiz bakırları torunları bize getirip sü eşyası olarak kulanmak istiyorlar. Yeniden işlediğimiz bakırları hatıra olarak evin baş köşesine koyuyorlar. Bundan da gurur duyuyorum. Annemden tekrar doğsam yine bakırcı olmayı isterim.”

Tüfekçi, yetiştirecek çırak bulamamaktan yakınarak, oğluna bu mesleği öğrettiğini ve beraber aynı işi yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. AA

CEVAP VER