Yeni Türkiye’den ABD’ye ilk ziyaret

0

Erdoğan’ın ziyareti, siyasi öneminin yanı sıra Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin ardından Türkiye’den ABD’ye üst düzey gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliğini de taşıyor 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Mayıs’ta ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray’da görüşecek. Görüşme, siyasi yönden taşıdığı önemin yanı sıra ilklere de sahne olacak. Ziyaret, Türkiye için yeni bir sisteme geçişin ardından ABD ile ilk yakın temas özelliği taşıyor. ABD’nin yeni başkanı Trump da ilk kez, Erdoğan’ı ağırlayacak.
Görüşmesinden kısa süre önce ABD’nin yaptığı “YPG’ye silah yardımı” açıklaması nedeniyle ziyaret uluslararası medya tarafından da dikkatle izleniyor.
Erdoğan, ziyaret öncesi ABD’nin terör örgütünün bir kolu olan YPG’ye silah yardımı kararını “Stratejik ilişkilerimize ters” sözleriyle değerlendirdi. Erdoğan şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ziyareti öncesi Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmek  için Pekin’e geldi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ziyareti öncesi Uluslararası İşbirliği İçin Kuşak ve Yol Forumu’na katılmak ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmek için Pekin’e geldi.

“Doğru bulmuyoruz”
“Asla biz terör örgütünü Amerika’nın yanına veya Amerika’yı terör örgütünün yanına yakıştıramıyoruz. Bunu doğru da bulmuyoruz. Terör örgütleri kaostan faydalanmaya çalışıyor umarım bu yanlıştan bir an önce dönülür. Suriye ve Irak’ta her gelişme bizim için doğrudan milli güvenlik meselesidir. Bizler müttefiklerimizin terör örgütler-inin değil, bizim yanımızda yer almayı tercih edeceklerine inanmak istiyoruz” dedi.
Şu anda Amerika hala bir geçiş sürecini yapıyor. Bu geçiş sürecini yaşaması sebebiyle de bizim burada çok daha dikkatli, çok daha hassas olmamız gerekir. Bizim bütün temennimiz, şu anda ABD’den, daha önceden gelen bazı işlemler var. İşte bunlar YPG’ye verilen silah destekleri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretini ‘milat’ olarak değerlendirdi, “Yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır” dedi. 

Bunlar ağır silahlar, sıradan silahlar değil. Bunların bütün belgeleri elde, bunu kendileri de kabul ediyor. Bu tabii bizim ABD ile olan stratejik ilişkilerimize, stratejik mutabakatımıza ters düşen gelişmeler. Biz tabii bunların olmasını arzu etmeyiz, bunları ifade edeceğiz, bunları görüşeceğiz.”

“Kapı komşumuzda yaşanan insani drama tepkisiz kalmadık”

Türkiye olarak başından beri tavrımızı demokrasiden, meşruiyetten, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana yaptık. Kapı komşumuzda yaşanan insani drama ve katliamlara tepkisiz kalmadık. Zira bizim, Suriye sınırımız 911 kilometre. Böyle bir sınırdaş konumunda olduğumuz ülkede, şüphesiz ki bizleri rahatsız eden terör eylemleri, zaman zaman tehdit oluşturan bu terör eylemlerine karşı uzun zaman sabrettik. Ama belli bir noktadan sonra artık sabrın sonu geldi ve atılması gereken adımları atmaya başladık.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 3 milyon Suriyeliye kapısını açtığını, 25 milyar doların üzerinde yardım, konteyner ve çadır kentler olmak üzere sağlık, eğitim, gıda gibi her türlü yardımı sağlamak suretiyle orada yatırım sayılabilecek adımlar attığını anlattı.

“DEAŞ ile mücadele için bir başka terör örgütüne gerek yok”

Erdoğan, Fırat Kalkanı Harekatını hatırlatarak:
“Suriye’deki cinayet şebekelerinin tamamına karşı kararlı bir şekilde mücadele yürüttük, yürütüyoruz. DEAŞ terör örgütüne şu ana kadarki en büyük zaiyatı verdiren Fırat Kalkanı Harekatı, bu tavrımızın en somut örneğidir. Bu harekat, DEAŞ ile mücadele için bir başka terör örgütüne muhtaç olunmadığını bütün dünyaya ispat etmiştir. DEAŞ terörüyle mücadelede tavrımız aynıdır. Hangi gerekçeyle olursa olsun DEAŞ terör örgütüyle mücadele, bir başka terör örgütüyle yürütülmemelidir. Böyle bir adım Suriye’nin ve bölgenin geleceğini tehlikeye sokacaktır.”hulusi‘ABD, Türkiye ile istihbarat işbirliğini artıracak’

ABD’nin YPG’ye ağır silah vermesi kararı almasından iki gün sonra Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre, Washington, Ankara ile istihbarat paylaşımını artırma kararı aldı. Wall Street Journal’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Washington’ın, Ankara’nın bölgedeki terör hedeflerine yönelik daha başarılı saldırılar gerçekleştirmesi için ortak istihbarat çabalarını güçlendirme kararı aldığı belirtildi.
ABD’nin, YPG’ye ağır silah verme kararı aldığını anımsatan gazete, güçlendirme kararıyla Türkiye’nin endişelerinin giderilmesinin amaçlandığı ileri sürüldü.

‘Kapasite 2 katına çıkarılacak’

Gazeteye bilgi veren kaynaklar, henüz son hali verilmeyen planın, Ankara’daki ‘İstihbarat Birleştirme Merkezi’nin kapasitesinin ikiye çıkarılması ve buna ek olarak ABD’nin İnsansız Hava Araçları başta olmak üzere farklı araçlarla daha fazla istihbarat bilgisi sağlamasını içerdiğini kaydetti. Bu arada gazeteye değerlendirmelerde bulunan ABD’li bir yetkiliye göreyse merkezin kapasitesinin genişletilmesi kararı, rastlantısal ve YPG’nin silahlandırılması kararıyla doğrudan bağlı değil.

FETÖ ile ilgili belgeler unulacak

Türkiye’nin üzerinde önemle durduğu bir diğer konu ise, FETÖ lideri Gülen’in iadesi. Erdoğan ziyaret öncesi yaptığı açıklamada “ABD FETÖ’nün kuluçka yuvası haline gelmemeli” dedi.
Erdoğan şöyle konuştu:
“Trump’la yapacağımız görüşme virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacaktır. Bu bakımdan önemli. Burada da yine hazırladığımız bazı bilgi, belgeler var. Onları da kendilerine takdim edeceğiz. Sayın Trump’ın burada iradesini tabii çok önemsiyorum. Bana göre Amerika Birleşik Devletleri, FETÖ’nün adeta bir kuluçka yuvası haline gelmemeli.” FORUM USA

 

CEVAP VER