Yeşim Çetir, yaşam mücadelesini kaybetti

0

Amerika’da tedavi umudu arayan Yeşim Çetir, pazar akşamı soluk borusundaki kanama nedeniyle gerçekleşen komplikasyon sonucu yaşamını yitirdi

Ter bezlerinin alınması için yattığı ameliyat masasından soluk borusunda açılan bir delikle kalkan ve hayatı kararan üniversite öğrencisi Yeşim Çetir, 4 yılı aşkın süre yaşam mücadelesi verdi. Türkiye ve İsveç’te ameliyatlar olan ancak iyileşemeyen genç kız, yaşam umudunu babası Hayrullah Çetir (55) ile birlikte geldiği Amerika’da aramaya başlamıştı.
Van 100. Yıl Üniversitesi öğrencisi Yeşim Çetir (27), 2011 yılının temmuz ayında ellerindeki aşırı terleme nedeni ile İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne başvuran genç kıza doktorların öneri ise koltuk altındaki ter bezlerinin alınması için ameliyat masasına yatması gerektiği yönündeydi. Fakat ciğerlerine oksijen verilmesi için yerleştirilen hortumdaki metal parçası, Yeşim’in soluk borusunu deldi. Soluk borusundaki deliğin kapatılması için yapılan üç ameliyat da başarısız oldu. Türkiye’deki tedavi umudu tükenen Yeşim, 2012 yılının temmuz ayında yüzde 5 yaşama ihtimaliyle İsveç’teki Karolinska Üniversite Hastanesi’ne sevk edildi. Akciğerindeki iltihap ilerlediği için durumu ağırlaşan Yeşim’in akciğerinin bir kısmı alındı.

Kemik iliği hücreleri kullanılarak geliştirilen soluk borusu nakli başarısız olunca 2013’te ikinci deneme yapıldı. Ancak burada da nakil esnasında yemek borusu delindi. Bunun üzerine İsveç’teki hastane ve ameliyatı yapan doktora dava açarak yargı sürecine giden aile, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın sağladığı ambulans uçakla Philadelphia’daki Temple Üniversitesi Hastanesi’ne nakil edildi. Çetir, Temple Üniversite’sinde pazar akşamı yaşanan soluk borusundaki komplikasyon nedeniyle yaşamını yitirdi.

CEVAP VER