Yıldız: Hedefimiz herkesin sandığa ulaşması

0

Amerika’da referandum sürecine hızlı bir giriş yapan ekibin başında AK Parti Kuzey Amerika SKM Başkanı Levent Ali Yıldız var. “Ülkem için evet” temalı kampanyadan söz eden Yıldız, yurt dışı oyların önemine değinerek “Seçmenin kararı ne yönde olursa olsun, öncelikle sandığa ulaşmasını hedefliyoruz” diye konuştu

Kuzey Amerika’da AK Parti’nin referandum süreci çalışmalarını genç işadamı Levent Ali Yıldız bin kişilik bir ekiple birlikte yürütüyor. AK Parti Kuzey Amerika Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Yıldız ile AK Parti’nin Amerika’daki Türk seçmenlerinin halk oylamasına katılması için yürütülen çalışmaları ve ‘Ülkem için evet” temalı toplantıları konuştuk.

AK Parti Amerika’daki seçmenden ne kadar umutlu?
ABD’de yaşayan vatandaşlarımızdan beklentimiz oylarının rengi ne olursa olsun demokrasinin olmazsa olmaz koşulu olan oy haklarına sahip çıkmalarını ve sandığa gitmelerini diliyor ve bekliyoruz. Yaklaşık 100 bin kayıtlı seçmenin sadece yüzde 25’inin sandığa gitmesi demokrasimiz açısından üzücü bir durumdur ve bu seçimlere katılım oranını arttırabilmek için tüm gayreti gösteriyoruz.

Hedefiniz nedir?
100ABD’de her seçimde bir önceki seçimden bir adım ileriye gidebilmek ve sandıklardan zaferle çıkabilmek tabii ki öncelikli hedefimiz. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Amerika’da AK Parti oy oranı 3 bin civarındayken 1 Kasım 2015 seçimlerinde yaklaşık 5 bin oya yükseldi. Anayasa referandumunda 10 bin ‘evet’ oyu çıkmaması için hiçbir neden yok. Bizler politikamızı genel merkezimizin çizdiği temel çerçevede belirliyoruz. FETÖ sempatizanları arasında olabilecek ama terör ile ilintili ya da intisaklı olmayan, herhangi bir suçtan hükümlü ya da aranıyor olmayan, devletine ve milletine sadık herkesin evet oyuna talibiz. Herkes için daha iyi bir Türkiye arzu ediyoruz ve bunun yolunun cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden geçtiğine inanıyoruz.

Halk oylamasında Amerika’daki seçmen için belirlediğiniz en büyük önceliğiniz nedir?
İlk ve en büyük önceliğimiz; seçmen kütüğü kayıtlarına katılımı sağlamaktı. Bundan sonraki hedef ise 1-9 Nisan tarihleri arasında vatandaşların oy kullanmalarını sağlamak için ulaşım imkânı sunmak. Yaşlı ve hastaların sandığa ulaşabilmeleri için gönüllüler grubu oluşturacağız.

Bundan biraz söz eder misiniz?
Türk nüfusunun yoğun olduğu ve konsolosluk bölgelerine çok uzak mesafede bulunan San Francisco, Rochester, New Haven, Long Island, Paterson ve South Jersey bölgelerinde geçici konsolosluk ve mobil sandık işlemi uygulaması için AK Parti olarak YSK’ya başvuruda bulunduk. Talebimizin inşallah bu seçimden tezi yok hayata geçirilmesini ve seçimlere katılım oranının muazzam bir şekilde artmasını umuyoruz. Yine ‘insan bilmediğine düşmandır’ ilkesi gereği vatandaşlarımızın kafasında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine dair oluşan soru işaretleri varsa konunun uzmanı akademisyenler, politikacılar, hukukçu ve eğitmenlerle sistemin getirilerini, Türk Amerikan toplumunun tüm bireylerine en açık bir dille anlatıp kafalarındaki muhtemel soru işaretlerini ortadan kaldırarak sandıkların ‘evet’ oyları ile dolmasını sağlayacağız.
Hatta uygun görülürse anayasa değişikliğine birlikte imza attığımız MHP’li kardeşlerimizle ortak çalışmalar gerçekleştirmek ve MHP seçmeniyle de partilerinin mecliste gösterdiği iradeye uygun olarak oyların evet olması noktasında gereken iş birliği çalışmalarını yapmayı planlıyoruz.
AK Parti olarak bu seçimlerde oy kullanılacak büyükelçiliğimiz ve tüm konsolosluklarımızda, sandık görevlileri ve müşahitler olarak tam kadro yer alacağız. Referandumun hem kendi seçmenimiz açısından huzurlu bir ortamda gerçekleşmesi hem de Türk ve Amerikan yasalarına uygun bir şekilde emniyet içinde neticelenmesi için elimizden gelen gayreti sergileyeceğiz.

1-9 Nisan’a dikkat!
Seçmenlerin Amerika’da, Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karar uyarınca (Anayasa Değişikliği için halk oylamasını) 1-9 Nisan 2017 tarihleri arasında oylayacağını belirten Yıldız, “Bu çerçevede, ABD’deki temsilcilikler tarafından Washington, New York, Boston, Miami, Chicago, Houston ve Los Angeles eyaletlerinde kurulacak sandıklarda hafta sonu da dahil olmak üzere, 09:00-21:00 saatleri arasında oy kullanılabilir” dedi.

 

CEVAP VER